Wyniki wyszukiwania dla zapytania: opracowaniem Juliusz Słowacki

wiec mam taki temat maturalny, o własnie: "ideali ści i marzyciele w literaturze polskiej, przedstaw sposób kreowania takich postaci" podobnie jak kasiq prosze o pomoc. interesuje mnie wszystko zwiazane z tematem. je śli jeste ście w stanie poleci Ś mi jakie ś porz ądne opracowanie to bede wdzieczny. opieram swoja prace na ewolucji pomiedzy epokami romantyczna i pozytywistyczna oraz skupiam sie na przemianie Mickiewiczowskich bohaterow opirajac sie na chronologi jego tworczosci. za wszelka pomoc dziekuje..

po głowie chodzi mi kilka pozycji:
- Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod,
- Juliusz Słowacki, Kordian,
- Adam Asnyk, Daremne Żale
- Bolesław Prus, Lalka

PPJ jak tam u Ciebie chyba, znajdziemy wspolny jezyk


Temat: Tragiczna miłość jako element biografii bohatera romantycznego. Na podstawie wybranych utworów omów znaczenie motywu i sposoby jego funkcjonowania.

I.Literatura podmiotu:

1.Słowacki Juliusz: Kordian, Warszawa 2000. ISBN: 83-7255-271-0
2.Johann Wolfgang Goethe: Cierpienia młodego Wertera, Kraków 2004.
ISBN: 83-7389-613-9
3.Mickiewicz Adam: Dziady IV, Kraków 2005. ISBN: 83-7327-227-5.
4.Mickiewicz Adam: Ballady i romanse, Warszawa 2008 ISBN: 83-7389-834-4 [tu:] Romantyczność

II.Literatura przedmiotu:

1.Nowacka Irena: Biblioteczna opracowań: Kordian Juliusza Słowackiego, Zeszyt nr 6, Lublin 2007. ISBN:978-8386581-15-3.
2.Polańczyk Danuta: Biblioteczka opracowań: Dziady część II i IV Adama Mickiewicza, Zeszyt nr 19, Lublin 2007. ISBN:978-8386581-06-1.
3.Polańczyk Danuta: Biblioteczka opracowań: Poezje Adama Mickiewicza część 1, Zeszyt nr 37, Lublin 2006. ISBN: 978-8386581-81-8.
4.Urszula Lamentowicz: Biblioteczka opracowań: Cierpienia młodego Wertera Johanna Wolfganga Goethego, Zeszyt nr 74, Lublin 2005. ISBN: 978-8386581-63-4
5.Wypracowania, Warszawa 1992. ISBN: 83-900245-1-9 [tu:] Miłość romantyczna

Mam do sprzedania prezentacje maturalną, temat: *przenikanie się świata realnego i fantastycznego w utworach literackich. Porównaj wybrane przykłady z różnych epok*.
Temat opracowany jest na podstawie *Makbeta* Williama Szekspira, *Kordiana * Juliusz Słowackiego oraz *Weselu * Stanisława Wyspiańskiego. Praca była pisana pod nadzorem polonistki, dołączam: konspekt, bibliografie, ramowy plan wypowiedzi, kopie opracowań z których korzystałem oraz przykładowe pytania do pracy. kontakt emil-lublin@o2.pl cena do uzgodnienia. prace wysyłam emailem.

Wójtowa Wieś - dzielnica miasta Gliwice od 1927. Dzielnica powstała na przełomie XVI i XVII wieku.
Dzielnica jest przez niektórych Gliwiczan zwana Wojtulą, natomiast w gwarze funkcjonuje wyłącznie jako Wojtowo Wieś. W dzielnicy mieszka około 8000 mieszkańców.
Przez dzielnicę przepływa niewielki strumień Ostropka wpadający do rzeki Kłodnicy oraz niewielki, okresowo wysychający strumyk Wójtowianka wpadający do Ostropki.
Kościoły i kaplice
- Kościół św. Antoniego
Edukacja
Szkoły podstawowe:
-Szkoła Podstawowa Numer 10 im. Juliusza Słowackiego
Przez dzielnicę przebiega szlak turystyczny:
- Szlak Husarii Polskiej - czerwony znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim. Szlak opracowany przez ks. Jerzego Pawlika w latach 1969-1970 z okazji 286 rocznicy przemarszu wojsk polskich udających się na odsiecz Wiednia. Swą nazwę zawdzięcza decydującej roli Husarii Polskiej w bitwie pod Wiedniem pod wodzą króla Jana III Sobieskiego.
Przebieg szlaku Będzin Bytom Piekary ŚląskieOrzech Nakło Tarnowskie Góry Wieszowa Zabrze Gliwice Żernica Nieborowice Pilchowice Stanica Rudy Rezerwat przyrody Łężczok Racibórz
Pietrowice Wielkie Krzanowice .
Przez dzielnicę przebiega droga wojewódzka 408 oraz wzdłuż części granic dzielnicy przebiega autostrada A4 . Znajduje się tam również pętla tramwajowa, gdzie zatrzymują się tramwaje linii 1 do Rudy Śląskiej i linii 4 do Zabrza.
Do Szkoły Podstawowej numer 10. uczęszczała znana aktorka Agata Buzek, córka byłego premiera Buzka.


Witam serdecznie forumowiczów. Mam pytanko związane z prezentacją maturalną z języka polskiego. Temat brzmi następująco: " konspirator, powstaniec, żołnierz. Zaprezentuj sylwetki bohaterów w wybranych dziełach literackich." Wybrałem trzy tytuły "Kordian", "Dziady cz. 3", "Konrad Wallenrod". Mam jednak pytanie co do literatury Przedmiotu...Czy możecie mi poradzić co wybrać? jakieś książkowe opracowania.. co się nada? szukałem po bibliotekach, ale trafiam jedynie na opisy w lekturach i streszczenia..nie bardzo wiem z jakiej strony to 'ugryźć' Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

Cieśla – Korytowska M., ‼Dziady” Adama Mickiewicza, WSiP, Warszawa 1985,
Polańczyk D., Dziady część III Adam Mickiewicza, Biblios, Lublin 2000,
Inglot M., Kordian Juliusza Słowackiego [w:] Literatura polska w szkole średniej, pod red. Grzeszczuka S., WSiP, Warszawa 1990
Wilczycka D., Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza, Biblios, Lublin 2000

Witam. Troszke późno ale musiałem się zdecydować na małe zmiany. Mój temat ": konspirator, powstaniec, żołnierz. Zaprezentuj sylwetki bohaterów w wybranych dziełach literackich." literatura którą wybrałem to :
Konspirator- Juliusz Słowacki, ‼Kordian"
powstaniec - Stefan Żeromski " Rozdzióbią nas kruki, wrony"
żołnierz - Aleksander Kamiński " Kamienie na szaniec"

I mam takie pytanie do szanownego grona..jaką literature przedmiotu polecacie do tego? może znacie jakieś konkretne tytuły które pomogłyby opracować ten temat i nadadzą się na literature przedmiotu.

Będe bardzo wdzięczny za każdą porade, bo czasu nie dużo
Pozdrawiam

Witam. Troszke późno ale musiałem się zdecydować na małe zmiany. Mój temat ": konspirator, powstaniec, żołnierz. Zaprezentuj sylwetki bohaterów w wybranych dziełach literackich." literatura którą wybrałem to :
Konspirator- Juliusz Słowacki, ‼Kordian"
powstaniec - Stefan Żeromski " Rozdzióbią nas kruki, wrony"
żołnierz - Aleksander Kamiński " Kamienie na szaniec"

I mam takie pytanie do szanownego grona..jaką literature przedmiotu polecacie do tego? może znacie jakieś konkretne tytuły które pomogłyby opracować ten temat i nadadzą się na literature przedmiotu.

Będe bardzo wdzięczny za każdą porade, bo czasu nie dużo
Pozdrawiam

Inglot M., Kordian Juliusza Słowackiego [w:] Literatura polska w szkole średniej, pod red. Grzeszczuka S., WSiP, Warszawa 1990
Hutnikiewicz A., Wstęp [w:] Żeromski S., Wybór opowiadań, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1971,
Polańczyk D., Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, Biblios, Lublin 2005

mam prace na temat : Młodzi, zbuntowani. Przedstaw ten motyw, analizując wybrane utwory z literatury polskiej.

I narazie co wyskrobalem na bibliografie to

I. Literatura podmiotu

1. Nowy Testament: Łk 15, 11-31, Warszawa 1956.
3. Mitologia: Mit o Prometeuszu, Wydawnictwo Plus (Londyn) 1992.
4. Sofokles: Antygona, Wrocław 1986.
5. Adam Mickiewicz: Konrad Wallenrod, Wrocław 1988.
6. Adam Mickiewicz: III cz. Dziadów; Wielka Improwizacja, Warszawa 1995.
7. Juliusz Słowacki: Kordian, Wrocław 1996.
8. Stefan Żeromski: Siłaczka, Warszawa 1973.
9. Stefan Żeromski: Ludzie bezdomni, Warszawa 1980.
7. Cierpienia młodego Wertera.

II. Literatura przedmiotu

1. W. Bruchnalski, wstęp; recepcja i problematyka ‼Konrada Wallenroda”, [w:] A.
Mickiewicz, Konrad Wallenrod, Lwów- Warszawa 1922.
2. Sofokles, Antygona, wstęp, problem Antygony, przełożył K. Morawski,opracował S. Srebrny,
Wrocław 1960.

IV. Materiały pomocnicze

Fragmenty utworów z bibliografii.

Napisane z bledami i wugule ale nie o to chodzi, pomozcie wybrac mniej ksiazek z podmiotu bo nie umiem sie zdecydowac jakie i jak da sie to jeszcze z przedmiotu dolozyc oraz tak z grubsza strescic plan ramowy bylbym bardzo wdzieczny.

Czy to coś da, to też być może zależy od naszej determinacji


Być może lepszą okazją do przeglądu dokonań jest rocznica urodzin : 16 lutego - taką opcję proponuję przyjąć i nękać prośbami telewizję Oto moje propozycje :

1.Widowisko CZESŁAW NIEMEN śpiewa wiersze (Jednego serca, Kwiaty ojczyste, Mów do mnie jeszcze, realizacja: Janusz Rzeszewski), rok prod.1970,

2. Gwiazdy festiwalu (14-tego Międzynarodowy Festiwal Piosenki) SOPOT'74 -w archiwach jako "materiały montażowe"... A jest to nieźle zachowany koncert z okresu NIEMEN AEROLIT .

3.Czesław Niemen -nagranie płyty . To program Studia 2 dokumentujący nagranie Pieśni Wernyhory (do wiersza Juliusza Słowackiego).

4.Dinozaury.Sopot 1987 . Świetny koncert z fragmentami próby m.in.ze Zb.Namysłowskim . Materiał ów od dziewiętnastu lat jest w fazie "opracowania". A szkoda, bo ja byłem wtedy w Operze Leśnej...

I co powiedzielibyście na taką ramówkę

edit 23 XI _Tylko jeden program z tej listy nie został dotąd wyemitowany...

Jeśli chodzi o Słowackiego i Calderona [będę bronić ] Porównanie "Księcia Niezłomnego" z oryginałem pokazuje, że Juliusz Słowacki, sięgając do źródeł jednej z bogatszych europejskich tradycji teatralnych, doskonale potrafił wczytać się w intencję hiszpańskiego dramaturga. A scenariusz teatralny Calderona pozostał nienaruszony. W przekładzie doszło do szczególnego zespolenia sfery obecności autora i tłumacza.

Chcesz mojego Norwida? Chętnie się wymienie. Zabieraj ową stertę 30 opracowań historyczno-literackich i tabun dzieł Norwida i napisz mi pracę roczną na zadany temat, wcześniej kartka po kartce analizując Biblię. [Gratis dorzucę artykuły z poetyki.;) ]

Widzę że muszę jednak kopnąć się w tyłek i sprawdzić dokładnie co do zaoferowania mam. Więc już to zrobiłam i piszę :
Opracowania lektur:
Mistrz i Małgorzata
Folwark zwierzęcy
Inny świat
Poezje Juliusza Słowackiego
Ferdydurke
Kartoteka
Tango
Dżuma
Szewcy X2
Chłopi
Quo Vadis
Opracowania epok:
Barok i Oświecenie X3
Romantyzm
20-lecie międzywojenne
Młoda Polska
Antyk Średniowiecze Renesans
Pozytywizm
Inne:
Przygotowanie do matury pisemnej

Opracowania lektur sprzedaję po 1zł/ szt. Opracowania epok i przygotowanie do matury pisemnej po 4 zł/ szt

Ps. mam jeszcze podręczniki ale wybaczcie jestem zbyt leniwa żeby sprawdzać jakie, mam ich dużo. Jak ktoś będzie zainteresowany to niech da znać.

Wybrałem kilka interesujących mnie tematów i nie wiem na który się zdecydować. Jeśli możecie do doradźcie mi, który z niżej wymienionych jest najlepszy do opracowania oraz z jakich utworów mogę skorzystać:

1. Przedstaw wzajemne relacje między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim na podstawie różnych tekstów kultury.

2. Odwołując się do literatury i innych tekstów kultury, wskaż, czy problem honoru, zemsty i zbrodni mają wpływ na przemianę wewnętrzną człowieka.

3. Funkcje motywu tańca w literaturze i filmie. Rozważ zagadnienie, sięgając do wybranych przykładów.

4. Motyw winy i kary w różnych tekstach kultury XX wieku. Zaprezentuj różne ujęcia tego problemu.

5. Konflikt jednostki ze społeczeństwem jako częsty motyw utworów literatury powszechnej. Ukaż problemy na wybranych przykładach.

6. Na czym polega konflikt tragiczny? Na wybranych przykładach z utworów literackich przedstaw tragiczne losy bohaterów.

Witam ponownie

Mam wrażenie, ze chciesz coś gotowego, a może tak poszukać na tym forum jak wygladaja te dwie rzeczy? Kilka bibliografii zostało tu przeze mnie napisanych. Literatura podmiotu - ksiażki ktore przeczytałeś i są podstawą Twojej prezentacji, Literatura przedmiotu - ksiażki, które pomogły Ci opracować temat, tzw streszczenia.
np.

Temat: Wpływ miłości na postawy moralne bohaterów

I. Literatura podmiotu

1. Dostojewski F., Zbrodnia i kara, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1992.
2. Mickiewicz A., Konrad Wallenrod, Czytelnik, Warszawa 1970
3. Molier, Skąpiec, Wyd. Łódzkie, Łódź 1982.
4. Sofokles, Antygona,Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1984.
5. Słowacki J., Balladyna, GREG, Kraków 2003.
6. Nałkowska Z., Granica, Zakł. Nar. im. Ossolińskich, Kraków 1971.

II. Literatura przedmiotu

1. Polańczyk D., Balladyna Juliusza Słowackiego, Biblios, Lublin 1999
2. Srebrny S., Antygona Sofoklesa [w:] Sofokles, Antygona,Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1984, ISBN: 8304014238
3. Wilczycka D., Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza, Biblios, Lublin 2000, ISBN: 9788386581467
4. Boy - Żeleński T., Wstep [w:] Molier, Skąpiec, Wyd. Łódzkie, Łódź 1982, ISBN: 8321802011
5. Siwicka D., Romantyzm 1822-1863, Warszawa 1997, ISBN: 8301118601, s. 15-23
6. Smaga J., Wstęp [w:] Dostojewski F., Zbrodnia i kara, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Wrocław 1992, ISBN: 8304040115
7. Wójcik W., Wstep [w:] Nałkowska Z., Granica, Zakł. Nar. im. Ossolińskich, Kraków 1971,

Pozdrawiam

Temat: Różne sposoby ujęcia problemu władzy w literaturze. Omów na wybranych przykładach.

I Bibliografia podmiotu:
1. Orwella George, Folwark Zwierzęcy, Kraków 1993, ISBN 83-85158-70-7
2. Saint-Exupery Antoine, Mały Książę, Warszawa 1985, ISBN 83-85000-03-8
3. Shakespeare William, Makbet, Kraków 2004, ISBN 83-7294-039-8
4. Słowacki Juliusz, Balladyna, Kraków 2003, ISBN 83-7384-011-7
5. Sofokles, Antygona, Warszawa 1993, ISBN 83-85904-17-4

II Literatura przedmiotu:
1. Ślipko Anna, Słownik języka polskiego, Warszawa 2003, ISBN 83-8667-463-6
2. Tajchert-Popkowicz Renata, Makbet opracowanie, Warszawa 1991, ISSN 9867-1893

gdyby ktoś mógł powiedzieć co by szło dopisać do literatury podmiotu

Witam. Mam taki temat : Obłąkani i szaleni w dramatach Szekspira i w utworach romantycznych. Zaprezentuj na podanych przykładach.
Wybrałem już literaturę podmiotu:
‼Nie-Boska Komedia” Z.Krasiński
‼Romantyczność” A. Mickiewicz
‼Kordian” Juliusz Słowacki
‼Makbet” William Szekspir
"Dziady" cz. III i IV A.Mickiewicz

Nie mam niestety pomysłu na literaturę przedmiotu... Mam narazie słownik motywów literackich oraz słownik bohaterów literackich, jednak wolałbym nie korzystać z szerokiej gamy opracować z GREGa, jakieś pomysły?

Antygona - Sofokles
Bajki - Ignacy Krasicki
Balladyna - Juliusz Słowacki
Biblia
Bogurodzica
Chłopi - Władysław St. Reymont
Dziady - Adam Mickiewicz
Faraon - Bolesław Prus
Fraszki - Jan Kochanowski
Grażyna - Adam Mickiewicz
Kamizelka - Bolesław Prus
Katarynka - Bolesław Prus
Kazania sejmowe - Piotr Skarga
Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz
Kordian - Juliusz Słowacki
Kronika polska - Gall Anonim
Krótka rozprawa... - Mikołaj Rej
Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz
Lalka - Bolesław Prus
Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski
Monachomachia - Ignacy Krasicki
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński
Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz
Oda do młodości - Adam Mickiewicz
Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski
Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz
Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz
Pieśń - Jan Kochanowski
Placówka - Bolesław Prus
Potop - Henryk Sienkiewicz
Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Romantyczność - Adam Mickiewicz
Satyry - Ignacy Krasicki
¦luby panieńskie - Aleksander Fredro
Treny - Jan Kochanowski
Wesele - Stanisław Wyspiański
Wiersze - Adam Asnyk
Wiersze - Jan Kasprowicz
Wiersze - Maria Konopnicka
Wiersze - Daniel Naborowski
Wiersze - Cyprian Kamil Norwid
Wiersze - Wacław Potocki
Wiersze - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Wybór nowel - Maria Konopnicka
Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz
Zemsta - Aleksander Fredro
Żeńcy - Szymon Szynowic

Ferdydurke powinno zostać. Ja też nie mogłam zrozumieć tej lektury po przeczytaniu bez opracowania w LO! Teraz uważam, że jest to jedno z najwybitniejszych utworów polskich ubiegłego stulecia, nie można wszystkich lektur sprowadzać do jednolitej masy...!
Kto teraz będzie pamiętał, że Gombrowicz wielkim pisarzem był??

Nauczyciel westchnął, stłumił, spojrzał na zegarek i mówił.
- Wielkim poetą! Zapamiętajcie to sobie, bo ważne. Dlaczego kochamy? Bo był wielkim poetą. Wielkim poetą był! Nieroby, nieuki, mówię wam przecież spokojnie, wbijcie to sobie dobrze do głowy - a więc jeszcze raz powtórzę, proszę panów: wielki poeta, Juliusz Słowacki, wielki poeta, kochamy Juliusza Słowackiego i zachwycamy się jego poezjami, gdyż był on wielkim poetą. (...)
W tym miejscu jeden z uczniów zakręcił się nerwowo i zajęczał:
- Ale kiedy ja się wcale nie zachwycam! Wcale się nie zachwycam! Nie zajmuje mnie! Nie mogę wyczytać więcej niż dwie strofy, a i to mnie nie zajmuje. Boże, ratuj, jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca? - Wytrzeszczył oczy i usiadł, grążąc się w jakieś bezdenne przepaście. Naiwnym tym wyznaniem aż się zakrztusił nauczyciel.
- Ciszej, na Boga! - syknął. - Gałkiewiczowi stawiam pałkę. Gałkiewicz zgubić mnie chce. Gałkiewicz chyba nie zdaje sobie sprawy, co powiedział?
GAŁKIEWICZ
Ale ja nie mogę zrozumieć! Nie mogę zrozumieć, jak zachwyca, jeśli nie zachwyca.
NAUCZYCIEL
Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca.
GAŁKIEWICZ
A mnie nie zachwyca.
NAUCZYCIEL
To prywatna sprawa Gałkiewicza. Jak widać Gałkiewicz nie jest inteligentny. Innych zachwyca.
GAŁKIEWICZ
Ale, słowo honoru, nikogo nie zachwyca. Jak może zachwycać, jeśli nikt nie czyta oprócz nas, którzy jesteśmy w wieku szkolnym, i to tylko dlatego, że nas zmuszają siłą...
NAUCZYCIEL
Ciszej, na Boga! To dlatego, że niewielu jest ludzi naprawdę kulturalnych i na wysokości...
GAŁKIEWICZ
Kiedy kulturalni także nie. Nikt. Nikt. W ogóle nikt.
NAUCZYCIEL
Gałkiewicz, ja mam żonę i dziecko! Niech Gałkiewicz przynajmniej nad dzieckiem się ulituje! Gałkiewicz, nie ulega kwestii, że wielka poezja powinna nas zachwycać, a przecież Słowacki był wielkim poetą... Może Słowacki nie wzrusza Gałkiewicza, ale nie powie mi chyba Gałkiewicz, że nie przewierca mu duszy na wskroś Mickiewicz, Byron, Puszkin, Shelley, Goethe...
GAŁKIEWICZ
Nikogo nie przewierca. Nikogo to nic nie obchodzi, wszystkich nudzi. Nikt nie może przeczytać więcej niż dwie lub trzy strofy. O Boże! Nie mogę...
NAUCZYCIEL
Gałkiewicz, to jest niedopuszczalne. Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.


Tutaj

Wydawca: Znak
Miejsce wydania: Kraków
Data wydania: 22 stycznia 2009
Nr wydania: I
ISBN: 978-83-240-1123-0
Liczba stron: 44
Kategoria: poezja
Format książki: 130 x 206mm
Okładka: twarda
Cena: 29 zł

Wydarzenie, na które czekaliśmy kilka lat.

Wisława Szymborska, jak wiadomo, nie rozpieszcza czytelników, jeśli chodzi o częstotliwość ukazywania się jej tomików poetyckich oraz ilość zawartych w nich wierszy. Dlatego każda jej nowa książka staje się długo oczekiwanym wydarzeniem, zaś każdy nieznany wiersz – świętem. Tak jest i tym razem. Tutaj – trzeci od czasu "tragedii sztokholmskiej" tom, zawierający dziewiętnaście nowych wierszy – to niewielkich rozmiarów, ale wielkiego formatu arcydzieło. Książka ta uzmysławia, jak głęboko trafna była decyzja Akademii Szwedzkiej i jaką klasę samą dla siebie – w skali nie tylko polskiej, ale także światowej – reprezentuje ta oryginalna, skupiona i mądra poezja.

Wiersze Szymborskiej zgromadzone w tomie pt. "Tutaj" porażają nagromadzeniem szczegółów widzialnego (i niewidzialnego) świata, który jest źródłem nieustannego zdumienia – to bodaj główne słowo klucz tej poezji. Warunkiem prawdziwego, świadomego istnienia we wszechświecie, odkrywania prawdy o nim i o sobie, jest przenikliwa obserwacja, postrzeganie wszystkiego niejako po raz pierwszy, wolne od aksjomatów, pewników i balastu nagromadzonej wiedzy. O poezji Szymborskiej powiedzieć można to samo, co mówi ona o świecie: "Niewiedza tutaj jest zapracowana". Stąd w każdym niemal wierszu bogactwo niespodzianek i odkryć. Ostatnią rzeczą, o jaką można by podejrzewać te wiersze, byłoby oderwanie od "krwistej" i konkretnej rzeczywistości. Mówią one o dojmująco bolesnych doświadczeniach współczesnego człowieka: o zamachach terrorystycznych, rozwodach, identyfikacji zwłok ofiar katastrofy samolotowej… Ale także o istocie i tajemnicy snów, pamięci, procesu powstawania wiersza. O największych miłościach poetki: Vermeerze, Elli Fitzgerald i bohaterze "Portretu z pamięci". O podróżach (to kolejne ważne słowo klucz) – w przestrzeni (i poza granice przestrzeni) – ale jeszcze chętniej w czasie. O cudownej wyprawie dyliżansem z Juliuszem Słowackim

Redaktor: Jerzy Illg, Klementyna Suchanow
Opracowanie graficzne: Maria Gromek


Źródło: ONET.

Biblioteka Narodowa będzie udostępniać w internecie swoje zbiory ikonograficzne. To kolejny etap rozwoju Cyfrowej Biblioteki Narodowej.

Na razie Cyfrowa Biblioteka Narodowa (CBN Polona) udostępnia w internecie czasopisma, książki, dokumenty życia społecznego (ulotki i odezwy), rękopisy, stare druki. Już wkrótce mają być do niej włączone kolejne kategorie zbiorów, głównie zbiory ikonograficzne i muzykalia. "Bardzo często czytelnicy poszukują u nas materiałów ikonograficznych. Dlatego naszym priorytetem jest obecnie zeskanowanie wszystkich portretów i fotografii znajdujących się w zbiorach biblioteki." - wyjaśnia Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

Cyfrowa Biblioteka Narodowa jest prowadzona przez Bibliotekę Narodową od niedawna. Obecnie jest w niej około 2,5 tysiąca zdigitalizowanych obiektów ze zbiorów naszej książnicy narodowej. Pogrupowane są one w kolekcje tematyczne, zawierające publikacje dotyczące wybranych aspektów polskiej literatury, kultury i historii: Adam Mickiewicz; Cyprian Kamil Norwid; Czasopisma polskie z XIX i pierwszej połowy XX wieku; Jan Kochanowski; Juliusz Słowacki; Literatura dla dzieci i młodzieży; Mikołaj Rej; Pierwodruki literatury polskiej; Powstanie Styczniowe; Skarby Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa konspiracyjne.

Celem twórców CBN jest zaprezentowanie dziedzictwa kulturalnego Polski, jej wielowiekowych tradycji i dokonań, a jednocześnie pokazanie bogactwa zbiorów Biblioteki Narodowej i wirtualne otwarcie przed czytelnikami bibliotecznych magazynów i skarbców. Z udostępnionych już na stronach CBN zbiorów największą popularnością cieszy się obecnie Psałterz floriański. Chętnie oglądane jest też wydanie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza z 1828 r. oraz Cosmographia Ptolemeusza.

CBN Polona wykorzystuje oprogramowanie dLibra, opracowane i rozwijane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz program System Zbiorów Zdigititalizowanych (SZZ) stworzony w Bibliotece Narodowej.

Ze zbiorami polskiej Cyfrowej Biblioteki Narodowej można zapoznać się pod adresem: www.polona.pl

idg.pl

Witam! Mam na sprzedaż różne opracowania lektur, wypracowania, itd. Wszystkie są w bardzo dobrym stanie.

* ściąga dla klasy 6 szk. podst., wyd. greg (streszczenia i analizy lektur oraz analizy i interpretacje wierszy) - cena 3zł
* wypracowania, gotowe wzory, gimnazjum klasa 1, wyd. greg + mini wersja (gotowe rozprawki, charakterystyki, opowiadania, opisy, listy, recenzje, reklamy)
* powtórka z lektur, gimnazjum klasa 2, seria mini- maksy, wyd. nasza księgarnia (opracowania, streszczenia, wypracowania) - cena 3zł
* victor gimnazjalista - wypracowania z lektur w gimnazjum dla klas 1-3 + książeczka z bohaterami literackimi - cena 3zł

Opracowanie lektur z victora juniora (książeczki). Wszystkie po 1zł
* Henryk Sienkiewicz - Krzyżacy tom I
* Antoine Saint-Exupery - Mały Książe
* Juliusz Słowacki - Balladyna
* Eliza Orzeszkowa - Dobra pani, Henryk Sienkiewicz - Sachem
* Irena Jurgielewiczowa - Ten obcy
* Daniel Defoe - Przypadki Robinsona Crusoe
* Juliusz Verne - W 80 dni dookoła świata
* Bolesław Prus - Anielka
* Edmund de Amicis - Serce
* Maria Konopnicka - Dym, Eliza Orzeszkowa - A... B... C...
* Bolesław Prus - Katarynka, Kamizelka
* Maria Konopnicka - Nasza szkapa
* Bolesław Prus - Antek
* Adam Mickiewicz - Ballady romantyczne: Trzech Budrysów, Świtezianka, Powrót taty
* Artur Oppman - Legendy warszawskie: Bazyliszek, Złota Kaczka, Syrena
* Wieża Babel, Stworzenie świata i człowieka, Wygnanie z raju, Przypowieść o synu marnotrawnym
* Mit o Prometeuszu, Mit o Syzyfie, Mit o zagubionej córce bogini Demeter
* Mit o Dedalu i Ikarze, Mit o królu Midasie, Mit o powstaniu świata

Kontakt: priv lub tel. 698273747 (na smsy nie odpowiadam)

[img]http://www.alejahandlowa.pl/obr/gekon/pc_lektury_d.jpg[/img]
[b]
Lektury zebrane na CD! Pełne teksty 52 lektur szkolnych!
Jest to Program-Ebook.

Na jednym krążku autorom udało się pomieścić wszystkie najważniejsze utwory polskiej i klasycznej literatury, wraz z ich omówieniem.

Wydawnictwo to stanowi nieocenioną pomoc dla wszystkich uczniów, a w dodatku pozwala zaoszczędzić miejsce na półce.[/color]

W programie znajdziesz:
-52 utwory literackie
-Opracowania
-Biografie autorów
-Aforyzmy
-Przysłowia
-Część utworów w wersji audio
-Możliwość eksportu tekstów do formatów .txt, .rtf i .doc

Na płycie z Lekturami znajdziesz również AutoScroller, program służący do płynnego przewijania tekstu w aplikacjach.

[/b]Pełna lista tytułów:

Antygona - Sofokles, Bajki - Ignacy Krasicki, Balladyna - Juliusz Słowacki, Biblia, Bogurodzica, Chłopi - Władysław St. Reymont, Dziady -
Adam Mickiewicz, Faraon - Bolesław Prus, Fraszki - Jan Kochanowski, Grażyna - Adam Mickiewicz, Kamizelka - Bolesław Prus, Katarynka -Bolesław
Prus, Kazania sejmowe - Piotr Skarga, Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz, Kordian - Juliusz Słowacki, Kronika polska - Gall Anonim, Krótka
rozprawa... - Mikołaj Rej, Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz, Lalka - Bolesław Prus, Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski, Monachomachia- Ignacy
Krasicki, Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska, Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa, Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński, Ogniem i
mieczem - Henryk Sienkiewicz, Oda do młodości - Adam Mickiewicz, Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski, Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz,Pan
Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz, Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz, Pieśni - Jan Kochanowski, Placówka - Bolesław Prus, Potop - Henryk
Sienkiewicz, Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz, Przedwiośnie - Stefan Żeromski, Romantyczność - Adam Mickiewicz, Satyry - Ignacy
Krasicki, Śluby panieńskie - Aleksander Fredro, Treny - Jan Kochanowski, Wesele - Stanisław Wyspiański, Wiersze - Adam Asnyk, Wiersze - Jan
Kasprowicz, Wiersze - Maria Konopnicka, Wiersze - Daniel Naborowski, Wiersze - Cyprian Kamil Norwid, Wiersze - Wacław Potocki, Wiersze -
Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński, Wybór nowel - Maria Konopnicka, Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz, Zemsta -
Aleksander Fredro, Żeńcy - Szymon Szynowic

DOWNLOAD:
[hide]

[/hide]

Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz

Kod:

Quo Vadis - Henryk Sienkiewicz

Kod:

Potop - Henryk Sienkiewicz

Kod:

Ogniem i Mieczem - Henryk Sienkiewicz

Kod:

Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz

Kod:

Ludzie Bezdomni - Stefan Żeromski

Kod:

Wesele - StanisłAnabolic Window Wyspiański

Kod:

Ferdydurke - Witold Gombrowicz

Kod:

Lalka - BolesłAnabolic Window Prus

Kod:

Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa

Kod:

Zbrodnia i Kara - Fiodor Dostojewski

Kod:

Kamienie na szaniec - A. Kamiński

Kod:

Syzyfowe prace - Stefan Żeromski

Kod:

Kordian - Juliusz słowacki

Kod:

Noce i Dnie - Maria Dąbrowska

Kod:

Dżuma - Albert Camus

Kod:

Przedwiośnie - Stefan Żeromski

Kod:

Faraon - BolesłAnabolic Window Prus

Kod:

Plik .54 .55 które nie wypakuja się z powodu błędu archiwum:

Chłopi - WładysłAnabolic Window StanisłAnabolic Window Reymont

Kod:

Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz

Kod:

Mistrz i Małgorzata - Michał Bułhakow

Kod:

Cierpienia Młodego Wertera - JOHANN WOLFGANG GOETHE

Kod:

W pustyni i w puszczy - Henryk Sienkiewicz

Kod:

Granica - Zofia Nałkowska

Kod:

Mały Książe - Antoine de Saint Exupéry

Kod:

Rozdziobią nas kruki, wrony - Stefan Żeromski

Kod:

Inny Świat - Gustaw Herling-Grudzinski

Kod:

Powtórzenie z Romantyzmu, specjalnie dla tegorocznych maturzystów

1. Cierpienia młodego Wertera
2. Faust
3. Romantyczność
4. Stepy akermańskie
5. Burza
6. Bakczysaraj
7. Ajudah
8. Dziady część III
9. Dziady część III - Ustęp
10. Pan Tadeusz wstęp
11. Księga l Gospodarstwo
12. Księga II Zamek
13. Księga III Umizgi
14. Księga IV Dyplomatyka i towy
15. Księga V Kłótnia
16. Księga VI Zaścianek
17. Księga VII Rada
18. Księga VIII Zajazd
19. Księga IX Bitwa
20. Księga X Emigracja. Jacek
21. Księga XI Rok 1812
22. Księga XII Kochajmy się
23. Kordian
24. Grób Agamemnona
25. Hymn
26. Testament mój
27. Nie-Boska komedia
28. Fortepian Szopena
29. Do obywatela Johna Brown
30. Bema pamięci żałobny rapsod
31. Coś ty Atenom zrobił Sokratesie

Kod:

Opracowania i streszczenia

Kod:

mam prace na temat : Młodzi, zbuntowani. Przedstaw ten motyw, analizując wybrane utwory z literatury polskiej.

I narazie co wyskrobalem na bibliografie to

I. Literatura podmiotu

1. Nowy Testament: Łk 15, 11-31, Warszawa 1956.
3. Mitologia: Mit o Prometeuszu, Wydawnictwo Plus (Londyn) 1992.
4. Sofokles: Antygona, Wrocław 1986.
5. Adam Mickiewicz: Konrad Wallenrod, Wrocław 1988.
6. Adam Mickiewicz: III cz. Dziadów; Wielka Improwizacja, Warszawa 1995.
7. Juliusz Słowacki: Kordian, Wrocław 1996.
8. Stefan Żeromski: Siłaczka, Warszawa 1973.
9. Stefan Żeromski: Ludzie bezdomni, Warszawa 1980.
7. Cierpienia młodego Wertera.

II. Literatura przedmiotu

1. W. Bruchnalski, wstęp; recepcja i problematyka ‼Konrada Wallenroda”, [w:] A.
Mickiewicz, Konrad Wallenrod, Lwów- Warszawa 1922.
2. Sofokles, Antygona, wstęp, problem Antygony, przełożył K. Morawski,opracował S. Srebrny,
Wrocław 1960.

IV. Materiały pomocnicze

Fragmenty utworów z bibliografii.

Napisane z bledami i wugule ale nie o to chodzi, pomozcie wybrac mniej ksiazek z podmiotu bo nie umiem sie zdecydowac jakie i jak da sie to jeszcze z przedmiotu dolozyc oraz tak z grubsza strescic plan ramowy bylbym bardzo wdzieczny.


I. Literatura podmiotu

1. Nowy Testament: Łk 15, 11-31, Warszawa 1956.
3. Mitologia: Mit o Prometeuszu, Wydawnictwo Plus (Londyn) 1992.
4. Sofokles: Antygona, Wrocław 1986.

6. Adam Mickiewicz: III cz. Dziadów; Wielka Improwizacja, Warszawa 1995.
7. Juliusz Słowacki: Kordian, Wrocław 1996.

9. Stefan Żeromski: Ludzie bezdomni, Warszawa 1980.

II. Literatura przedmiotu

1. W. Bruchnalski, wstęp; recepcja i problematyka ‼Konrada Wallenroda”, [w:] A.
Mickiewicz, Konrad Wallenrod, Lwów- Warszawa 1922.
2. Sofokles, Antygona, wstęp, problem Antygony, przełożył K. Morawski,opracował S. Srebrny,
Wrocław 1960.
Cieśla – Korytowska M., ‼Dziady” Adama Mickiewicza, WSiP, Warszawa 1985
Inglot M., Kordian Juliusza Słowackiego [w:] Literatura polska w szkole średniej, pod red. Grzeszczuka S., WSiP, Warszawa 1990
Wilczycka D., Biblia. Stary Testament, Biblios, Lublin 2003,
Markiewicz H., Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego, Warszawa: Czytelnik, 1975.
Polańczyk D., Mitologia Jana Parandowskiego, Biblios, Lublin 2007,

52 lektury z opracowaniem
Antygona - Sofokles
Bajki - Ignacy Krasicki
Balladyna - Juliusz Słowacki
Biblia
Bogurodzica
Chłopi - Władysław St. Reymont
Dziady - Adam Mickiewicz
Faraon - Bolesław Prus
Fraszki - Jan Kochanowski
Grażyna - Adam Mickiewicz
Kamizelka - Bolesław Prus
Katarynka - Bolesław Prus
Kazania sejmowe - Piotr Skarga
Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz
Kordian - Juliusz Słowacki
Kronika polska - Gall Anonim
Krótka rozprawa... - Mikołaj Rej
Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz
Lalka - Bolesław Prus
Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski
Monachomachia - Ignacy Krasicki
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński
Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz
Oda do młodości - Adam Mickiewicz
Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski
Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz
Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz
Pieśni - Jan Kochanowski
Placówka - Bolesław Prus
Potop - Henryk Sienkiewicz
Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Romantyczność - Adam Mickiewicz
Satyry - Ignacy Krasicki
Śluby panieńskie - Aleksander Fredro
Treny - Jan Kochanowski
Wesele - Stanisław Wyspiański
Wiersze - Adam Asnyk
Wiersze - Jan Kasprowicz
Wiersze - Maria Konopnicka
Wiersze - Daniel Naborowski
Wiersze - Cyprian Kamil Norwid
Wiersze - Wacław Potocki
Wiersze - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Wybór nowel - Maria Konopnicka
Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz
Zemsta - Aleksander Fredro
Żeńcy - Szymon Szynowic]

KODHIHI http://www.megaupload.com/?d=20XP8F9H KODHIHIKUNIEC

Tak jak w temacie, 52 lektury wraz z opracowaniem (omówienie tematyki itp wraz z cytatami:)

Antygona - Sofokles
Bajki - Ignacy Krasicki
Balladyna - Juliusz Słowacki
Biblia
Bogurodzica
Chłopi - Władysław St. Reymont
Dziady - Adam Mickiewicz
Faraon - Bolesław Prus
Fraszki - Jan Kochanowski
Grażyna - Adam Mickiewicz
Kamizelka - Bolesław Prus
Katarynka - Bolesław Prus
Kazania sejmowe - Piotr Skarga
Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz
Kordian - Juliusz Słowacki
Kronika polska - Gall Anonim
Krótka rozprawa... - Mikołaj Rej
Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz
Lalka - Bolesław Prus
Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski
Monachomachia - Ignacy Krasicki
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński
Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz
Oda do młodości - Adam Mickiewicz
Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski
Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz
Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz
Pieśni - Jan Kochanowski
Placówka - Bolesław Prus
Potop - Henryk Sienkiewicz
Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Romantyczność - Adam Mickiewicz
Satyry - Ignacy Krasicki
Śluby panieńskie - Aleksander Fredro
Treny - Jan Kochanowski
Wesele - Stanisław Wyspiański
Wiersze - Adam Asnyk
Wiersze - Jan Kasprowicz
Wiersze - Maria Konopnicka
Wiersze - Daniel Naborowski
Wiersze - Cyprian Kamil Norwid
Wiersze - Wacław Potocki
Wiersze - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Wybór nowel - Maria Konopnicka
Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz
Zemsta - Aleksander Fredro
Żeńcy - Szymon Szynowic

KsiążeczkiZbiór 52 lektur wraz z opracowaniami:
Antygona - Sofokles
Bajki - Ignacy Krasicki
Balladyna - Juliusz Słowacki
Biblia
Bogurodzica
Chłopi - Władysław St. Reymont
Dziady - Adam Mickiewicz
Faraon - Bolesław Prus
Fraszki - Jan Kochanowski
Grażyna - Adam Mickiewicz
Kamizelka - Bolesław Prus
Katarynka - Bolesław Prus
Kazania sejmowe - Piotr Skarga
Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz
Kordian - Juliusz Słowacki
Kronika polska - Gall Anonim
Krótka rozprawa... - Mikołaj Rej
Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz
Lalka - Bolesław Prus
Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski
Monachomachia - Ignacy Krasicki
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński
Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz
Oda do młodości - Adam Mickiewicz
Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski
Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz
Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz
Pieśni - Jan Kochanowski
Placówka - Bolesław Prus
Potop - Henryk Sienkiewicz
Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Romantyczność - Adam Mickiewicz
Satyry - Ignacy Krasicki
Śluby panieńskie - Aleksander Fredro
Treny - Jan Kochanowski
Wesele - Stanisław Wyspiański
Wiersze - Adam Asnyk
Wiersze - Jan Kasprowicz
Wiersze - Maria Konopnicka
Wiersze - Daniel Naborowski
Wiersze - Cyprian Kamil Norwid
Wiersze - Wacław Potocki
Wiersze - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Wybór nowel - Maria Konopnicka
Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz
Zemsta - Aleksander Fredro
Żeńcy - Szymon Szynowic

DOWNLAOD:
KODHIHI
http://rapidshare.com/files/105100604/52Lektury.rar

http://wru.pl/XF5ZXV9c/> Pobierz ten plik z super szybkiego servera za pomoca programu!  za DARMOLektury zebrane na CD! Pełne teksty 52 lektur szkolnych!
Jest to Program-Ebook.

Na jednym krążku autorom udało się pomieścić wszystkie najważniejsze utwory polskiej i klasycznej literatury, wraz z ich omówieniem.

Wydawnictwo to stanowi nieocenioną pomoc dla wszystkich uczniów, a w dodatku pozwala zaoszczędzić miejsce na półce.[/color]

W programie znajdziesz:
-52 utwory literackie
-Opracowania
-Biografie autorów
-Aforyzmy
-Przysłowia
-Część utworów w wersji audio
-Możliwość eksportu tekstów do formatów .txt, .rtf i .doc

Na płycie z Lekturami znajdziesz również AutoScroller, program służący do płynnego przewijania tekstu w aplikacjach.

Pełna lista tytułów:

Antygona - Sofokles, Bajki - Ignacy Krasicki, Balladyna - Juliusz Słowacki, Biblia, Bogurodzica, Chłopi - Władysław St. Reymont, Dziady -
Adam Mickiewicz, Faraon - Bolesław Prus, Fraszki - Jan Kochanowski, Grażyna - Adam Mickiewicz, Kamizelka - Bolesław Prus, Katarynka -Bolesław
Prus, Kazania sejmowe - Piotr Skarga, Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz, Kordian - Juliusz Słowacki, Kronika polska - Gall Anonim, Krótka
rozprawa... - Mikołaj Rej, Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz, Lalka - Bolesław Prus, Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski, Monachomachia- Ignacy
Krasicki, Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska, Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa, Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński, Ogniem i
mieczem - Henryk Sienkiewicz, Oda do młodości - Adam Mickiewicz, Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski, Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz,Pan
Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz, Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz, Pieśni - Jan Kochanowski, Placówka - Bolesław Prus, Potop - Henryk
Sienkiewicz, Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz, Przedwiośnie - Stefan Żeromski, Romantyczność - Adam Mickiewicz, Satyry - Ignacy
Krasicki, Śluby panieńskie - Aleksander Fredro, Treny - Jan Kochanowski, Wesele - Stanisław Wyspiański, Wiersze - Adam Asnyk, Wiersze - Jan
Kasprowicz, Wiersze - Maria Konopnicka, Wiersze - Daniel Naborowski, Wiersze - Cyprian Kamil Norwid, Wiersze - Wacław Potocki, Wiersze -
Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński, Wybór nowel - Maria Konopnicka, Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz, Zemsta -
Aleksander Fredro, Żeńcy - Szymon Szynowic

KODHIHI http://rapidshare.com/files/115811093/Lektury.rar

http://wru.pl/XF5ZXV9c/> Pobierz ten plik z super szybkiego servera za pomoca programu!  za DARMO

po pierwsze: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza:

W sezonie 2008/2009 r. w ramach cyklu PROJEKCJE na Scenie w Bramie proponujemy Państwu kontynuację pokazów legendarnych realizacji klasyki filmowej z epoki kina niemego z towarzyszeniem muzyki na żywo!

Raz w miesiącu - w poniedziałki o godz. 19.00 – w magicznej przestrzeni dawnego magazynu dekoracji teatralnych będzie można obejrzeć takie filmowe perły jak m.in.: Metropolis i Zmęczona śmierć F. Langa, Pancernik Potiomkin S. Eisensteina, Nietolerancja D.W. Griffitha, Portier z Hotelu Atlantic F.W. Murnaua, czy słynny Hamlet z Astą Nielsen w roli tytułowej.

WSTĘP WOLNY!!

20 października 2008, poniedziałek godz. 19.00

Scena w Bramie pl. Św. Ducha 4

Brzdąc

(The Kid)

reż. Charlie Chaplin

USA 1921

Muzyka na żywo w wykonaniu Pawła Ostafila – harmonijka ustna i gitara
Czyta: Ewa Worytkiewicz – aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

po drugie: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprasza:

Ingmar Bergman

ROZMOWY POUFNE

reż. Iwona Kempa

Prapremiera teatralna powieści Ingmara Bergmana w opracowaniu scenicznym reżyserki spektaklu Iwony Kempy. Rozpisana na sześć rozmów fascynująca opowieść o skomplikowanych relacjach w związku małżeńskim, o zdradzie i jej wielorakich konsekwencjach, a także o przyjaźni, wierze i miłości. Arcydzieło Bergmana, atmosferą przypominające słynne Sceny z życia małżeńskiego, przynosi kwintesencję najwspanialszych cech stylu szwedzkiego geniusza filmu i teatru – niejednoznaczności rozstrzygnięć, niedopowiedzeń i wielości perspektyw w ujęciu pozornie dobrze znanego problemu. Tekst bardzo mało znany w Polsce i jak dotąd nie wystawiany adresowany jest zarówno do miłośników klimatów bergmanowskich, jak i do wszystkich zainteresowanych sekretną aurą intymności.

występują: Bożena Aadamek, Dominika Bednarczyk, Joanna Mastalerz, Anna Tomaszewska, Tomasz Augustynowicz, Sławomir Maciejewski (gościnnie), Tomasz Międzik

Premiera 18 października 2008 godz. 19.00, Scena Miniatura

Spektakle: 19, 29, 30 października
19, 20 listopada
1, 2, 3, 13, 14 grudnia

bilety: normalne 30 zł; ulgowe 20

jacyś chętni?

Zbiór 52 lektur wraz z opracowaniami:
Antygona - Sofokles
Bajki - Ignacy Krasicki
Balladyna - Juliusz Słowacki
Biblia
Bogurodzica
Chłopi - WładysłAnabolic Window St. Reymont
Dziady - Adam Mickiewicz
Faraon - BolesłAnabolic Window Prus
Fraszki - Jan Kochanowski
Grażyna - Adam Mickiewicz
Kamizelka - BolesłAnabolic Window Prus
Katarynka - BolesłAnabolic Window Prus
Kazania sejmowe - Piotr Skarga
Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz
Kordian - Juliusz Słowacki
Kronika polska - Gall Anonim
Krótka rozprawa... - Mikołaj Rej
Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz
Lalka - BolesłAnabolic Window Prus
Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski
Monachomachia - Ignacy Krasicki
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński
Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz
Oda do młodości - Adam Mickiewicz
Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski
Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz
Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz
Pieśni - Jan Kochanowski
Placówka - BolesłAnabolic Window Prus
Potop - Henryk Sienkiewicz
Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Romantyczność - Adam Mickiewicz
Satyry - Ignacy Krasicki
Śluby panieńskie - Aleksander Fredro
Treny - Jan Kochanowski
Wesele - StanisłAnabolic Window Wyspiański
Wiersze - Adam Asnyk
Wiersze - Jan Kasprowicz
Wiersze - Maria Konopnicka
Wiersze - Daniel Naborowski
Wiersze - Cyprian Kamil Norwid
Wiersze - WacłAnabolic Window Potocki
Wiersze - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Wybór nowel - Maria Konopnicka
Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz
Zemsta - Aleksander Fredro
Żeńcy - Szymon SzynowicLektury zebrane na CD! Pełne teksty 52 lektur szkolnych!
Jest to Program-Ebook.

Na jednym krążku autorom udało się pomieścić wszystkie najważniejsze utwory polskiej i klasycznej literatury, wraz z ich omówieniem.

Wydawnictwo to stanowi nieocenioną pomoc dla wszystkich uczniów, a w dodatku pozwala zaoszczędzić miejsce na półce.

W programie znajdziesz:
-52 utwory literackie
-Opracowania
-Biografie autorów
-Aforyzmy
-Przysłowia
-Część utworów w wersji audio
-Możliwość eksportu tekstów do formatów .txt, .rtf i .doc

Na płycie z Lekturami znajdziesz również AutoScroller, program służący do płynnego przewijania tekstu w aplikacjach.

Pełna lista tytułów:

Antygona - Sofokles, Bajki - Ignacy Krasicki, Balladyna - Juliusz Słowacki, Biblia, Bogurodzica, Chłopi - Władysław St. Reymont, Dziady -
Adam Mickiewicz, Faraon - Bolesław Prus, Fraszki - Jan Kochanowski, Grażyna - Adam Mickiewicz, Kamizelka - Bolesław Prus, Katarynka -Bolesław
Prus, Kazania sejmowe - Piotr Skarga, Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz, Kordian - Juliusz Słowacki, Kronika polska - Gall Anonim, Krótka
rozprawa... - Mikołaj Rej, Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz, Lalka - Bolesław Prus, Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski, Monachomachia- Ignacy
Krasicki, Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska, Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa, Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński, Ogniem i
mieczem - Henryk Sienkiewicz, Oda do młodości - Adam Mickiewicz, Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski, Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz,Pan
Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz, Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz, Pieśni - Jan Kochanowski, Placówka - Bolesław Prus, Potop - Henryk
Sienkiewicz, Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz, Przedwiośnie - Stefan Żeromski, Romantyczność - Adam Mickiewicz, Satyry - Ignacy
Krasicki, Śluby panieńskie - Aleksander Fredro, Treny - Jan Kochanowski, Wesele - Stanisław Wyspiański, Wiersze - Adam Asnyk, Wiersze - Jan
Kasprowicz, Wiersze - Maria Konopnicka, Wiersze - Daniel Naborowski, Wiersze - Cyprian Kamil Norwid, Wiersze - Wacław Potocki, Wiersze -
Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński, Wybór nowel - Maria Konopnicka, Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz, Zemsta -
Aleksander Fredro, Żeńcy - Szymon Szynowic

DOWNLOAD:

>>>Pobierz szybciej za pomocą programu - KLIK


spis lektur:
Antygona - Sofokles
Bajki - Ignacy Krasicki
Balladyna - Juliusz Słowacki
Biblia
Bogurodzica
Chłopi - Władysław St. Reymont
Dziady - Adam Mickiewicz
Faraon - Bolesław Prus
Fraszki - Jan Kochanowski
Grażyna - Adam Mickiewicz
Kamizelka - Bolesław Prus
Katarynka - Bolesław Prus
Kazania sejmowe - Piotr Skarga
Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz
Kordian - Juliusz Słowacki
Kronika polska - Gall Anonim
Krótka rozprawa... - Mikołaj Rej
Krzyżacy - Henryk Sienkiewicz
Lalka - Bolesław Prus
Ludzie bezdomni - Stefan Żeromski
Monachomachia - Ignacy Krasicki
Moralność pani Dulskiej - Gabriela Zapolska
Nad Niemnem - Eliza Orzeszkowa
Nie-Boska komedia - Zygmunt Krasiński
Ogniem i mieczem - Henryk Sienkiewicz
Oda do młodości - Adam Mickiewicz
Odprawa posłów greckich - Jan Kochanowski
Pan Tadeusz - Adam Mickiewicz
Pan Wołodyjowski - Henryk Sienkiewicz
Pieśń filaretów - Adam Mickiewicz
Pieśni - Jan Kochanowski
Placówka - Bolesław Prus
Potop - Henryk Sienkiewicz
Powrót posła - Julian Ursyn Niemcewicz
Przedwiośnie - Stefan Żeromski
Romantyczność - Adam Mickiewicz
Satyry - Ignacy Krasicki
Śluby panieńskie - Aleksander Fredro
Treny - Jan Kochanowski
Wesele - Stanisław Wyspiański
Wiersze - Adam Asnyk
Wiersze - Jan Kasprowicz
Wiersze - Maria Konopnicka
Wiersze - Daniel Naborowski
Wiersze - Cyprian Kamil Norwid
Wiersze - Wacław Potocki
Wiersze - Kazimierz Przerwa-Tetmajer
Wiersze - Mikołaj Sęp-Szarzyński
Wybór nowel - Maria Konopnicka
Wybór nowel - Henryk Sienkiewicz
Zemsta - Aleksander Fredro
Żeńcy - Szymon Szynowic

Witam tegorocznych maturzystów

Mam do sprzedania prezentację maturalną. Temat mojej prezentacji brzmi: "Metamorfoza bohaterów i jej sens w literaturze. Omów na przykładach wybranych utworów." Prezentację tą zrobiłem sam i napewno nie znajdziecie jej w internecie. Prezentacja składa się z:

- PLANU PREZENTACJI
- TEKSTU WYPOWIEDZI
- LISTY PYTAŃ JAKIE ZADAŁA MI KOMISJA

PLAN PREZENTACJI zawiera:

-Literaturę podmiotu
-Literaturę przedmiotu
-Ramowy plan prezentacji

TEKST WYPOWIEDZI zawiera całą wypowiedź, czyli wszystko to co mówimy przed komisją według "Ramowego planu prezentacji"

Cała prezentacja jest oparta o 3 lektury:

- "Makbet" Williama Szekspira
- "Kordian" Juliusza Słowackiego
- "Nie-Boska komedia" Zygmunta Krasińskiego

W literaturze przedmiotu znalazły się między innymi opracowania każdej z lektur które są w cenie 2zł w każdej księgarni i bez problemy można je nabyć. Jeśli ktoś zdecyduje się wybrać moją prezentację to powinien zapoznać się z ich treścią gdyż ich znajomość się przyda podczas pytań które po prezentacji będzie zadawać komisja. Prezentacja ta została sprawdzona przez trzech polonistów. Dwóch z nich to były osoby znalezione w internecie które się zajmują pisaniem prezentacji a ta ostatnia osoba to znajomy polonista który siedzi w komisjach i ocenia takie prezentacje i on ostatecznie skorygował mi całość.

Całą prezentację wysyłam na e-mail w formie dokumentu (*.doc) do otwarcia w programie Microsoft Word lub innym programie tekstowym. Dzięki temu masz możliwość wprowadzenia zmian w prezentacji jeśli to uznasz za stosowne.

Pozdrawiam i zapraszam do zakupu.

Kontakt: prezes-pro@tlen.pl GG: 9292107

Nowa lista lektur MEN - wytną z niej "Potop" i "Kubusia Puchatka

"Kubuś Puchatek", "Potop", "Quo Vadis", "Romeo i Julia" - te tytuły znikną z listy lektur szkolnych. MEN zmienia wykaz dzieł, które mają czytać uczniowie, i obiecuje koniec czytelniczej fikcji w szkołach. Dlatego zamiast całych książek, na lekcjach częściej omawiane będą tylko fragmenty. Projekt wywołał protesty ekspertów i pedagogów - pisze "Dziennik".

Uczniowie będą czytać fragmenty lektur, a nauczyciel będzie miał dużą dowolność przy wyborze omawianych na lekcjach powieści - w ten sposób resort edukacji chce zerwać z fikcją czytelniczą w szkołach. Ma w tym pomóc nowy kanon lektur szkolnych opracowany przez MEN. Projekt już wywołał ostrą krytykę ekspertów i nauczycieli.

- Proponujemy, aby na lekcjach polskiego uczniowie pracowali na fragmentach powieści. W tej chwili wielu uczniów udaje, że czyta, a wielu nauczycieli akceptuje ten stan. Widoczna jest gołym okiem hipokryzja. Wolimy, by uczeń przeczytał fragmenty, niż utrzymywać fikcję dydaktyczną - wyjaśnia prof. Sławomir Jacek Żurek, który na zlecenie ministerstwa opracował nowy spis lektur. Dodaje, że przygotowana przez niego propozycja może być dowolnie rozszerzana przez polonistów. Gdyby pomysł wszedł w życie, licealiści poznaliby dzieła Witolda Gombrowicza czy Juliusza Słowackiego jedynie we fragmentach.

Takie podejście nie wzbudza entuzjazmu wśród ekspertów.
- Popadamy ze skrajności w skrajność. Poprzedni kanon był przeładowany i mocno ograniczał polonistów, więc teraz MEN proponuje nauczycielom dużą dowolność i możliwość omawiania lektur we fragmentach - ocenia prof. Jerzy Jarzębski historyk literatury i krytyk literacki z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dodaje, że fragmentaryczność, na którą stawia resort rodzi zagrożenie, że uczniowie nie będą w stanie dostrzec istoty przekazu książek.

MEN proponuje polonistom z liceów, aby wybrali jedną powieść ze współczesnej literatury światowej. Dla przykładu zestawiony jest „Proces” Franza Kafki oraz „Sto lat samotności” Gabriela Gracii Marqueza. "Niepokojące jest, że wśród propozycji do wyboru pojawiają się powieści, których treści ze sobą nie korespondują" - mówi Jarzębski.

Poloniści mówią o minister edukacji, że idzie na łatwiznę.

- Teraz uczniowie nie czytają książek, więc mamy proponować im fragmenty? To doprowadzi do tego, że za chwilę nie będą czytać nawet fragmentów - mówi Adrianna Seniów, polonistka z XIII L.O. w Szczecinie, najlepszego liceum w Polsce. Dodaje, że wystarczy odrobina chęci ze strony nauczyciela, by zmotywować do czytania. "Opowiadam uczniom, na co się natkną, czytając lekturę, a potem robię sprawdzian z jej znajomości, który trzeba zaliczyć" - dodaje Seniów.

O wiele radykalniej wypowiadają się politycy.

-To porażka humanistyki i zwycięstwo złego pragmatyzmu. Szefostwo MEN uznało najwyraźniej, że bogaty kanon lektur jest zagrożeniem i obciążeniem dla procesu nauczania - oburza się Kazimierz Michał Ujazdowski, były minister kultury.
Przypomina, że kilka miesięcy toczył się spór, czy uczniowie mają czytać Sienkiewicza, czy Gombrowicza.
-Resort spłatał figla, którego ofiarą padł i Sienkiewicz, i Gombrowicz - podkreśla Ujazdowski i pyta, kto jak nie szkoła ma dbać o to, by uczniowie czytali. Zdaniem Ryszarda Legutki, autora obecnego spisu lektur szkolnych, propozycja MEN to utrwalanie wizerunku absolwenta polskiej szkoły jako ćwiercinteligenta.

-Walczyłem z pomysłem czytania powieści we fragmentach. Nie wiem, jak można skończyć liceum, nie czytając Sienkiewicza, a Gombrowicza jedynie we fragmentach - dziwi się Legutko.

Co zniknie z listy lektur?

Szkoła podstawowa

1. Alan Alexander Milne "Kubuś Puchatek"
2. Władysław Bełza "Kto ty jesteś? Polak mały"

Gimnazjum

1. Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze"
2. Czechow - proza
3. Stefan Żeromski "Syzyfowe Prace"
4. William Szekspir "Romeo i Julia"

Liceum

1. Henryk Sienkiewicz "Quo Vadis" i "Potop"
2. Adam Mickiewicz "Konrad Wallenrod"
3. Juliusz Słowacki,
4. Witold Gombrowicz
5. Gustaw Herling-Grudziński - tylko we fragmentach.
6. Johann Wolfgang Goethe "Cierpienia młodego Wertera"
7. Joseph Conrad "Lord Jim"
8. George Orwell "Folwark zwierzęcy".

Źródło: PORTAL KSIĘGARSKI

Wydawnictwu Ossolineum grozi upadek, dlatego wycofuje się z prowadzenia swoich księgarni w całej Polsce. - Balansujemy na granicy bankructwa - alarmuje Dobrosława Platt, prezes wydawnictwa Ossolineum.

Wydawnictwo Ossolineum powstało w 1817 roku wraz z Zakładem Narodowym im. Ossolińskich. Jest właścicielem najstarszej polskiej serii wydawniczej "Biblioteka Narodowa", w której wychodzą klasyki literatury polskiej i światowej, jedynym wydawcą "Kroniki polskiej" Galla Anonima oraz jednym z nielicznych wydawców poezji, m.in. Baczyńskiego, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Grochowiaka, Yeatsa i Apollinaire'a.

Od lat 50. ubiegłego wieku księgarnie i wydawnictwo Ossolineum należały do Polskiej Akademii Nauk. W 2007 roku wróciło do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, jednak odziedziczyło długi państwowego przedsiębiorstwa, co jest przyczyną dzisiejszych kłopotów. Teraz wynoszą one ponad 3 mln zł.

- Sytuacja jest dramatyczna - opowiada prezes Platt. - Opracowałam plan naprawczy. Pierwszym krokiem było sprzedanie drukarni, a kolejnym zatrzymanie strat przynoszonych przez księgarnie.

Już została zlikwidowana księgarnia w Poznaniu, wrocławska przy ul. Kołłątaja ma działać tylko do świąt wielkanocnych. - Ani zabory, wojny, ani komunizm nie zniszczyły księgarń Ossolineum, mimo jawnie patriotycznej działalności wydawnictwa - grzmi Jan Akielaszek, wrocławski wydawca, który zwrócił się do parlamentarzystów, by bronili wydawnictwa.

Tą sytuacją zainteresowali się m.in. wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński i Iwona Śledzińska-Katarasińska, przewodnicząca sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Szmajdziński złożył interpelację do ministra kultury z pytaniem, jak zamierza on zapobiec likwidacji księgarń. Minister odpowiedział krótko, że przepisy nie pozwalają mu dokapitalizować wydawnictwa i odesłał posła do Adolfa Juzwenki, dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, właściciela wydawnictwa. Ten zapewnia: - Staramy się ratować wydawnictwo z zapaści finansowej. Tu trzeba spokoju, a nie listów od posłów.

Tłumaczy też: - Tu działają prawa rynku. Wydawnictwo jest firmą, a nie fundacją, jak Zakład Narodowy, więc nie może być wspierane z budżetu państwa.

Dobrosława Platt tłumaczy, że nie chce zamknąć księgarń we Wrocławiu i Krakowie, lecz oddać je we franczyzę, tak jak wcześniej zrobiono to w Łodzi: - Księgarnie przynoszą w tej chwili straty. Ze względu na trudności finansowe nie możemy być ich właścicielem.

Prezes zapewnia, że gdyby udało się wyprowadzić wydawnictwo z długów i osiągnąć "punkt zero", zacznie ono na siebie zarabiać. W planach ma nie tylko wznowienia klasyki, jak "Sen srebrny Salomei" czy "Podróż na wschód" Juliusza Słowackiego, ale także m.in. książki o polskich artystach tworzących na emigracji i wspomnienia malarza Henryka Gottlieba.

Prezes Platt chciała zaoszczędzić, przenosząc siedzibę wydawnictwa z pl. Solnego do Zakładu Narodowego. - Nie mamy wolnych przestrzeni - tłumaczy jednak dyrektor Juzwenko. Do Ossolineum nie mogła też przeprowadzić się wrocławska księgarnia wydawnictwa, bo w budynku przy pl. Nankera działa od 2006 roku księgarnia naukowa Kapitałka. - Podpisaliśmy z nią umowę zanim przejęliśmy wydawnictwo - wyjaśnia Juzwenko. - Nie mamy powodu, by ją zrywać.

Prezes Platt: - Ciągle balansujemy na krawędzi, ale staramy się wydawać nowe tytuły. W tym roku "Biblioteka Narodowa", najstarsza polska seria wydawnicza, obchodzi 90-lecie. Żałuję, że nie mam pieniędzy, by odpowiednio uczcić ten jubileusz.

Komentuje Agnieszka Kołodyńska: Nie tylko spółka z o.o.

Wydawnictwo Ossolineum to nie tylko spółka z o.o., ale przede wszystkim instytucja narodowa, która od blisko 200 lat odgrywa niebagatelną rolę w polskiej kulturze i nauce. Poniesiemy niepowetowaną stratę, jeśli zniknie. Dlatego nic nie zwalnia instytucji odpowiedzialnych za polską kulturę z szukania dla niego pomocy.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

1

"„JASNA KOLĘDA” JULIUSZA SŁOWACKIEGO

W dramacie Juliusza Słowackiego „Złota czaszka” pojawiła się miniatura liryczna, śliczna kolęda, dziś już zupełnie zapomniana, a przecież arcydzieło tego gatunku, co przyznają tacy znawcy jak: J. Kleiner, J. Starnawski i Cz. Zgorzelski. Była ona na początku XX wieku śpiewana do melodii ułożonej przez Michała Świerzyńskiego i opracowana przez Edwarda Urbanka na czterogłosowy chór.

Akcja „Złotej czaszki” (tak nazywał się strażnik krzemieniecki) toczy się w Krzemieńcu — w czasie najazdu szwedzkiego na Polskę w 1655 r. za panowania Jana Kazimierza. Miejscem wydarzeń jest stary szlachecki dworek, pełen prostoty, polskości i czci dla Bogurodzicy. Tam to właśnie śpiewa się kolędę o Bożym Narodzeniu, w którą zostało wpisane osobiste wzruszenie poety, modlitwa zwykłego człowieka, pełna pokory, ufności, ale także bardzo osobista i żarliwa postawa kogoś, komu nie obce było przeżycie mistyczne.

Chrystus Pan się narodził
Świat się cały odmłodził...
Et mentes...
Nad sianem, nad żłobeczkiem
Aniołek z aniołeczkiem
Ridentes...
Przyleciały wróbelki
Do Panny Zbawicielki...
Cantantes...
Przyleciały łańcuchy
Łabędzi, srebrne puchy
Mutantes...
Puchu wzięła troszeczkę,
Zrobiła poduszeczkę
Dzieciątku...
Potem go położyła
I sianem go nakryła
W żłobiątku.
Kolęda sięga czasów dzieciństwa poety, piszącego 5 II 1835 r. w liście z Genewy do matki: „O gdybym raz usłyszał jeszcze dziadunia mego, śpiewającego prostą kolędę w dzień Bożego Narodzenia, razem ze służącymi domu, zdaje mi się, żebym do dziecinnej wiary przeszłości mojej powrócił, bo czuję koło siebie jakąś dziwną czczość i samotność”.

To jest właśnie ta, zacytowana powyżej, kolęda ze „Złotej czaszki”, napisana językiem prostym, naturalnym, a zarazem jakże subtelnym. Narodzenie Chrystusa dokonuje przeistoczenia świata, odmłodzenia go. A więc nie „Moc truchleje” — ale świat się odradza. Ten proces wiedzie od wielkości do małości, nie narasta od ziemi, lecz z nieba spływa w dół. Łacińskie słowa określają przemianę świata: refleksyjnego, radosnego, śpiewającego, zmieniającego się. Bóg przychodzący na świat w jasnej, idyllicznej atmosferze przekształca całą rzeczywistość ludzkich doznań. Do Panny Zbawicielki zbiega się wszystko, by ofiarować Dzieciątku rzeczy niezwykłe i zwykłe, a każda jest ważna i zostaje jednako przyjęta: srebrne łabędzie puchy i pospolite siano. Niepoddające się opisowi sprawy nadprzyrodzone wyrażone zostały językiem odczuć fizycznych: od kolorów poczynając, aż po miękkość łabędziego puchu i szorstkość siana. To swoiste czytanie niewidzialnego przez widzialne określa klimat prowadzący od wspaniałości ku pospolitości. Pierwszy werset jest majestatyczny: Chrystus Pan — a zaraz po nim pojawiają się liczne zdrobnienia: żłobeczek, aniołeczek, poduszeczka, żłobiątko. Tak to wielkie związane zostaje z tym, co maleńkie: cały świat — ze żłobeczkiem; łabędź — z wróbelkiem. Dwa ptaki: królewski, symbolizujący doskonałość, czystość, nieśmiertelność i piękno, a obok niego szary, skromny, znak samotności, ale i przywiązania do człowieka. W tym świecie wszystko jest jednością, ład kolędy jest ładem świata, to pogodna harmonia całości.

Podkreśla to także paraleliczny układ zwrotek i przeplatanie polszczyzny z łaciną, język prosty, lecz literacko uszlachetniony. Tak osiągnięta została modlitewna naturalność, śpiewne uwielbienie dla Twórcy; powstała ewangeliczna kantyczka, lekka jak westchnienie, o niepowtarzalnym klimacie poezji i cudowności, ozłocona, promienna unosząca się ponad czasem i przestrzenią, a przypominająca naiwne pastusze pieśni. Bóg jawi się w jasności, świetlistości, bieli, w miłości — jak w sielance.

W „Parabazie” komentującej zawartość treściową dramatu pojawiła się zwrotka nawiązująca bezpośrednio do tej kolędy, w której Słowacki napisał:

Tam, kiedy w cichą
noc duchowie czarni
W śniegowej kręcą się burzy
i wichrze,
Jasna kolęda w przyćmionej
piekarni
Płakała — w rytmy ubrana
najlichsze.
Z nią usypiali ludzie gospodarni,
A od serc naszych mieli serca
cichsze,
A gdy się rwali z ubogiej pościeli,
To więc do szabli
— albo do kądzieli
Te wiersze przepięknie komponują się z kolędą, jasną, rzewną i ubraną w „rytmy najlichsze”, którą śpiewali dobrzy i dzielni ludzie. Warto ją przypomnieć, ponieważ w polskiej liryce religijnej jest tekstem ważnym i oryginalnym."

(Krystyna Heska-Kwaśniewicz)

Zbigniew Zasadny
(1 XI 1961 - 23 III 1999)


Nie miał 38 lat. Gdy umierał, zespół sosnowieckiego Teatru Zagłębia na scenia II Festiwalu Teatrów Dramatycznych w Zabrzu prezentował, wyreżyserowanego przez Zbigniewa Zasadnego, "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Za ten spektakl Zbyszek miał odebrać Złotą Maskę...

Sosnowiecki "Kordian" uznany też został za spektakl roku (1998), a także otrzymał dwie Złote Maski za osiągnięcia aktorskie. Był pierwszym przedstawieniem z naszego regionu, jakie znalazło się w programie prestiżowego II Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje '99" w Katowicach. Przed rokiem Zbigniew Zasadny zdobył pierwszą Złotą Maskę za opracowanie tekstu i reżyserię w Teatrze Zagłębia "Iwony, księżniczki Burgunda" Witolda Gombrowicza. Rok wcześniej ogromnie cieszył się z tych laurów, przyznanych kompozytorowi i aktorce z jego "Krzeseł" Eugene'a Ioneski, wystawionych w grudniu 1996 roku na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. To bowiem Bogdan Tosza pierwszy przedstawił nam, szerzej wcześniej nieznanego reżysera, który ilościowo pokaźniejszy dorobek "pozostawił" w USA. W Sosnowcu, za sprawą Adama Kopciuszewskiego, Zbyszek zaczął pięknie rozwijać skrzydła...
Jeszcze w lutym br. zdążył w Ołomuńcu wyreżyserować "Kasię z Heilbronnu" Heinricha von Kleista, zyskując i tam piękne recenzje i przyjaźń teatralnej społeczności. Sosnowieccy aktorzy z bólem szepcą, że nie będzie Zbyszka i ich "Szewców" Stanisława Ignacego Witkiewicza, których próby mieli rozpocząć, że nie zmierzą się wspólnie z Szekspirem, że bez Zbyszka wszystko teraz będzie inaczej, choć wierzą, że zaraził ich ogromną pasją.
Urodził się 2 listopada 1961 roku w Niemodlinie. Był absolwentem kulturoznawstwa i teatrologii Uniwersytetu Łódzkiego oraz wydziału Reżyserii tamtejszej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. W latach 1991-1994 przebywał w Chicago. W Columbia College ukończył reżyserią teatralną i operową, a w Truman College- organizację, produkcję i marketing sztuki.
W The European Theatre Wyreżyserował Zbigniew Zasadny "Krzesłą" Eugene'a Ioneski, "Pannę Julię" Augusta Strindberga, "Sześć postaci w poszukiwaniu autora" Luigiego Pirandella i "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa. W The Drap Door Theatre inscenizował zaś "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza oraz "Wariata i zakonnicę" Stanisława Ignacego Witkiewicza.
Ucieczka z życia stopniem do zbawienia? Zaiste, bardzo findesielcowy to Kordian, najczarniejszy, jakiego można sobie sobie wyobrazić. Acz zapewne bliższy dekadenckim nastrojom współczesności, niż rozpalony orator wieszczący "Polska Winkelriedem narodów"- sosnowieckiego "Kordiana" Zbigniewa Zasadnego recenzował na łamch "Polityki" Jacek Sieradzki, dodając: O jego pracach z pewnością usłyszymy jeszcze nieraz. Nowych niestety nie będzie. Te które pozostawił, długo będą rozpalać nasze serca i umysły. Bo Zbyszek nie uciekał z życia, mimo swej choroby; czerpał je garściami i z młodzieńczą pasją, młodą refleksją próbował je przenieść do sztuki. Coś w nas rozpalił, choć dziś trudno zebrać myśli, by precyzyjnie to nazwać. Trzymając za jego zdrowie kciuki, czekaliśmy na dalsze jego prace, wierzyliśmy razem z Nim, że wyjdzie z choroby, zwłaszcza, że zmieniłą Jego życiową optykę. Niesety, za późno pojął, że w życiu, czy też raczej dla życia, najważniejsi jesteśmy my sami, nasze zdrowie...

Marek Skocza
Dziennik Zachodni
25 marca 1999

Józef Latosiński urodził się 29.10.1861 roku w Czchowie, zmarł 21.12.1928 roku w Wilamowicach i pochowany został na tutejszym cmentarzu.
Do Wilamowic przybył w roku 1884 lub 1885 jako młody nauczyciel. Tego niespełna 23 letniego człowieka zafascynował tutejszy specyficzny folklor, język i obyczaje panujące wśród mieszkańców tej malowniczej osady. To malownicze miasteczko stało się jego nowym domem, a odrębność kulturowa, z którą zetknął się w Wilamowicach pochłonęła go bez reszty. Postanowił więc szukać źródeł tej odrębności i zdecydował się na napisanie „Monografii miasteczka Wilamowic“. W tamtych czasach było to jednak duże wyzwanie dla autora takiego projektu, a wiązało się to z jego wytrwałością w poszukiwaniu źródeł historycznych. Poszukiwania takie wymagały dużego wysiłku związanego z licznymi podróżami do Bielska, Oświęcimia, Żywca, Krakowa, Lwowa a nawet Wiednia, szperania w archiwach gminnych jak i spisywania ustnych przekazów mieszkańców. Zbieranie materiałów do książki trwało parę długich lat mozolnej pracy. Praca ta jednak nie poszła na marne, a owocem tych żmudnych badań i poszukiwań stała się właśnie „Monografia miasteczka Wilamowic“. Opracowana została w 1908 roku – w setną rocznicę wykupienia się Wilamowic z poddaństwa, zaś wydano ją w Krakowie w 1909 roku. Z najgłębszą czcią i wdzięcznością autor poświęcił swoją książkę Arcybiskupowi i Metropolicie lwowskiemu Józefowi Bilczewskiemu, natomiast dochód ze sprzedaży przeznaczył na budowę nowego kościoła w Wilamowicach. W powiecie bielskim było to pierwsze napisane w języku polskim tego rodzaju dzieło, które nie przyniosło autorowi uznania miejscowych obywateli. Dopiero po latach zrozumiano i doceniono wartość „Monografii“, a co światlejsi mieszkańcy przechowywali ją wśród rodzinnych pamiątek. Do dnia dzisiejszego pozostało jeszcze kilka egzemplarzy. Dzisiaj mieszkańcy Wilamowic są wdzięczni Latosińskiemu za tę swoistą „Biblię“, która jest jedynym odniesieniem i źródłem wiedzy z tamtych czasów. W 1990 roku wznowiono wydanie tego cennego dzieła.
Józef Latosiński był nauczycielem najpierw trzy a później czteroklasowej szkoły, następnie kierownikiem tejże szkoły. Od 1 września 1926 roku w Wilamowicach zaczęła funkcjonować siedmioklasowa szkoła, której Latosiński był w dalszym ciągu kierownikiem. Po jego śmierci w 1928 roku kierownictwo nad szkołą przejął Eugeniusz Bilczewski. Latosiński jako inicjator powstania Towarzystwa Szkoły Ludowej, prowadził zespoły amatorskie, które wystawiały sztuki patriotyczne, takie jak „Betlejem Polskie“, „Tadeusz Kościuszko“. Przygotowywał obchody rocznicowe Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Konstytucji 3 Maja a szczególnie uroczyście 500 – lecie bitwy pod Grunwaldem. Organizował również wycieczki mieszkańców Wilamowic do Krakowa.
W 1887 r. założona została w Wilamowicach straż pożarna, gdzie inicjatywę w tym zakresie podjął właśnie ówczesny kierownik szkoły Józef Latosiński gdyż w tamtych czasach założyciel straży pożarnej wywodził się najczęściej z grona osób poważanych na terenie danej miejscowości.
W 1910 roku Józef Latosiński ożenił się z Wilamowianką – wdową Katarzyną Nycz. Wychowywał i kształcił także jej dwóch synów.
Na pamiątkę zasług, którymi Latosiński wpisał się w historię Wilamowic, nazwano jego imieniem jedną z ulic w Wilamowicach.

Większość informacji pochodzi z przedmowy p.Barbary Tomanek do wydania drugiego „Monografii miasteczka Wilamowic“.

Aneta Mika

krzyśku, tak mówią pesymiści, a pesymizm doprowadza do czego?. A ja Ci mówię że jest więcej ludzi dobrych.
Kiedyś się sam przekonasz.

Dodane po 17 godzinach 55 minutach:


Mały LolekKarol Józef Wojtyła przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach, przy akompaniamencie dźwięków nabożeństwa majowego dobiegających z pobliskiej świątyni. Jego rodzina żyła skromnie, utrzymywała się z jednej pensji ojca - Karola - urzędnika w Powiatowej Komendzie Uzupełnień.
Mały Lolek, bo tak go nazywano, był pojętnym i wysportowanym chłopcem, lubił piłkę nożną i narty, a nade wszystko stawiał wycieczki krajoznawcze bliższe i dalsze.
13 kwietnia 1929 r, dziewięcioletniemu Karolkowi zmarła mama. Rok później rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim w Wadowicach, kończąc je celująco. To pozwoliło mu studiować na dowolnej uczelni bez dodatkowych egzaminów.

Dodane po 3 godzinach 1 minutach:

Karol Wojtyła wybrał polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie szybko ujawniły się jego literackie zamiłowania i zdolności, tworzył własną poezję. 18 lutego 1941 r po długiej chorobie zmarła najbliższa osoba Karola - ojciec.

Maturzysta Karol WojtyłaW 1943 r przyszły Papież rozpoczął studia na Wydziale Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie. Trzy lata później, 1 listopada kardynał Adam Sapieha wyświęcił Wojtyłę na księdza, który następnego dnia odprawił swą pierwszą Mszę Świętą w Krypcie Św. Leonarda na Wawelu.

Dodane po 5 minutach:DOM RODZINNY
JANA PAWŁA II
Dom rodzinny Karola Wojtyły, obecnie Muzeum Ojca Świętego Jana Pawła II, ul. Kościelna 7. Muzeum mieści się tuż koło Bazyliki NMP w kamienicy, która w XIX w. była własnością Seweryna Kurowskiego, magistra farmacji i aptekarza, długoletniego wiceburmistrza Wadowic. W r. 1905 kamienicę tę kupił cukiernik Józef Lisko i po sześciu latach sprzedał ją Żydowi Yechielowi Bałamuthowi, kupcowi, prezesowi gminy żydowskiej i radnemu miejskiemu. W kamienicy (dawniej: Rynek Nr 2) od strony rynku był sklep artykułów technicznych i elektrycznych Y. Bałamutha, w podwórku introligatornia Adolfa Zadory, a mieszkania na piętrze dzierżawili lokatorzy. Tu po I wojnie światowej mieszkali Emilia i Karol Wojtyłowie.

Muzeum obejmuje dawne mieszkanie Wojtyłów i sąsiednie pomieszczenia na I piętrze. Zorganizowane staraniem Kurii Metropolitalnej w Krakowie, ówczesnego proboszcza ks. dr. Edwarda Zachera i Urzędu Miasta, otwarte w dniu 18 V 1984 r., w 64. rocznicę urodzin Ojca Świętego. Na zewnętrznej ścianie budynku tablica z napisem: "W tym domu urodził się 18. V. 1920 r. i mieszkał Karol Józef Wojtyła, papież Jan Paweł II". Przed wejściem w sieni proroczy wiersz Juliusza Słowackiego o "słowiańskim papieżu".

Wewnątrz bogaty materiał wizualny ilustrujący ważniejsze chwile z życia Karola Wojtyły, fotografie z dzieciństwa, z lat szkolnych i z młodości, z czasów działalności kapłańskiej jako wikariusza, biskupa, kardynała, papieża. Są kopie świadectw, dyplomów, dokumentów, rękopisów (m. in. sztuki "Brat naszego Boga"), prace publikowane. Z dawnego skromnego mieszkania zachowały się nieliczne pamiątki: kaflowy piec kuchenny i kilka naczyń, półka, stoliczek, kosz na bieliznę, portrety rodzinne i kilka innych drobiazgów. W jednym z pomieszczeń są przedmioty osobiste - narty, wiosło, plecak, czapka, modlitewnik itp., w innym - cztery sutanny: kapłańska, biskupia, kardynalska i papieska. Scenariusz ekspozycji opracował Marek Rostworowski, fotografie i fotogramy są autorstwa Adama Bujaka. Na parterze jest kiosk z wydawnictwami i pamiątkami (albumy, książki, widokówki, kasety itp

Premiera w Teatrze Nowym

15.04.2009

Najbliższa premiera łódzkiego Teatru Nowego to porwanie się na rzecz - wydawałoby się - kompletnie nieteatralną. Ba, rzecz, która jest trudna do wytrwania już w samym czytaniu. Przez to jednak być może jest to przedsięwzięcie tym bardziej fascynujące. Wpisujące się w dodatku w to, co dzieje się w Teatrze Nowym w bieżącym sezonie - odszukiwanie ducha tego teatru.

Wspomniana premiera to "Król Duch" na podstawie słynnego poematu Juliusza Słowackiego. Widowisko reżyseruje Łukasz Kos.

- Chcieliśmy zrobić coś niemożliwego - przyznaje ambitny reżyser. - Podoba mi się to, że ten tekst wymaga wysiłku nie tylko od nas, ale też od widza. Już sam Słowacki mówi: nie będzie ci łatwo. A dlaczego ma być łatwo? Chcę, by w teatrze widz przeżywał głębsze sprawy i miał głębsze doznania.

Mistyka i głębsze doznania zawarte są już w samym fakcie, że "Król Duch" to dzieło pisane w ostatnich latach życia poety, niedokończone, a którego punktem wyjścia było napisanie nowej historii Polski - historii Ducha przechodzącego przez kolejnych władców, począwszy od legendarnego Popiela, i objawiającego się w wielkich historycznych wydarzeniach.

- To jednak także duch poety, który co chwila się ujawnia - dodaje Łukasz Kos. - I w końcu duch, który płynie przez nas wszystkich. Fascynujące jest poszukiwanie tego ducha w nas, a zarazem ducha tego teatru. Sami nie wiemy, co z tego wyniknie.

W realizacji przedstawienia Łukasza Kosa wsparli dramaturg i autor opracowania muzycznego Tomasz Śpiewak, niemiecki scenograf Thomas Harzem, autorka kostiumów Anna Maria Kaczmarska oraz odpowiedzialna za ruch sceniczny Izabela Chlewińska.

- Ja Słowackiego czytam bez tego przygotowania historycznego i intelektualnego, z jakim podchodzą do niego Polacy - uzupełnia reżysera Thomas Harzem. - I to jest bardzo ciekawe, bo pozwala po prostu poczuć to, co Słowacki pisał. Myślę, że właśnie tak też należy podejść do przedstawienia: bez obciążenia tym, co wcześniej o poemacie poety napisano, tylko z otwarciem się na poczucie ducha tego utworu.

"Króla Ducha" i poszukiwanie ducha poematu zmaterializują na scenie Nowego aktorzy: Monika Buchowiec, Izabela Chlewińska, Kamila Salwerowicz, Kamila Wojciechowicz, Michał Bieliński, Wojciech Błach, Sławomir Sulej, Piotr Żurawski oraz gościnnie - Milena Lisiecka, Joanna Niemirska, Oriana Soika, Radosław Osypiuk i Paweł Tucholski.

Niezwykła ma być również forma przedstawienia. Widownia nie spędzi całego spektaklu wygodnie w fotelach, ale zostanie zabrana m.in. na scenę. Autorzy inscenizacji mają nadzieję, że w ten sposób widzowie jeszcze bardziej zostaną "wciągnięci" w tekst, a jednocześnie będą mieli okazję jeszcze dokładniej "dotknąć" magii teatru.

- Poemat Słowackiego to także opowieść o języku, o procesie tworzenia - zapewnia Łukasz Kos. - Uznaliśmy zatem, że my także musimy opowiedzieć tę historię, eksponując środki, jakich używamy w teatrze.

Wagę języka "Króla Ducha" i budowania kontekstu spotkania między widzem, aktorem i tekstem, podkreślają autorzy przedstawienia również w jego zapowiedzi. "Nasze przedsięwzięcie jest wynikiem procesu czytania książki Słowackiego - nie jest to wystawienie świata, lecz tekstu i świata zaznaczanego przez słowa. Taka jest kanwa wielkich narracji Słowackiego - wydarzeń historycznych, mitycznych początków narodu, wizji, snów, podróży przez krainy umarłych, narodzin i śmierci, ducha w człowieku" - czytamy.

W Teatrze Nowym będzie to podróż i wystawienie wymagające także wysiłku fizycznego. Spektakl, którego premierę zaplanowano na najbliższą niedzielę, trwa ponad cztery godziny...


Kamila Salwerowicz i Piotr Żurawski podczas wczorajszej próby przedstawienia

Dariusz Pawłowski - POLSKA Dziennik Łódzki

Ponieważ to ja zaproponowałem tu ideę "wizytówek" wypada bym w końcu też się "zwizytował". Kopiuję z pewnymi zmianami (czas, precyzja) to co spisałem miesiąc temu na potrzeby naszego uamowskiego forum.

Tomasz Ewertowski, III rok MISH UAM
1. Studia w ramach MISH
filologia polska, filologia serbska, filozofia (status wiodący/poboczne płynny, obecnie wpisane filologia polska, najwięcej zaś czasu zajmuje serbska, w przyszłym semestrze chyba zyska status wiodącej). Na f.pl na na trzecim (z drobnymi lukami), na filozofii na trzecim, na fil srb na II (z dużymi lukami). Chciałbym bronić się na tych 3 kierunkach. Przez pierwsze 3 semestry moim kierunkiem wiodacym była WIedza o teatrze. Kieyds miałem też zajęcia na psychologii czy kulturoznawstwie obecnie ograniczam się tylko do 3 wyżej wymienionych, chociaż mam nadzieję że jeszcze kiedyś postudiuję na innych kierunkach.

2. Zainteresowania "studencko-naukowe" (co bynajmniej nie znaczy, że się znam na tych dziedzinach, ale chętnie bym się znał)
- mit kosowski
- polska literatura romantyczna (zwł Juliusz Słowacki)
- mesjanizm polski i mesjanizm serbski
(trzy powyższe punktu można spostrzegać jako realizację hasełka: co zbiorowości robią ze swoją przeszłością). Chciałbym te problemy uczynić tematem prac magisterskich
- teoria przestrzeni teatralnej
- wybrane problemy teorii literatury (intertekstualność, komunikacja literacka)
- i w ogóle teoretyzowanie
- problemy związane z tożsamością
- dialog międzykulturowy
- "jak słowa łączą się ze światem"

3. Aktywność pozastudencka
Regularnie
- rozmowy na różne tematy
- sen
- jedzenie i picie
- msze u Dominikanów
- sprawdzania poczty mailowej i różnych głupot w sieci
Nieregularnie:
- podróżowanie stopem po Europie (kierunek południowy i wschodni) i "wkręcanie się" na darmowe noclegi (latem)
- gra w szachy (b. amatorsko)
- bieganie (raczej latem)
- oglądanie piłki nożnej (FC Barcelona, Arsenal Londyn, Ajax Amsterdam, a ze względów ideowych drużyny z Europy wschodniej i południowowschodniej oraz Afryki)
- wyprawy po Poznaniu
- zbieranie cytatów& uczenie się wierszyków

4. Koła naukowe i organizacje
- Koło semiologiczne przy MISH UAM
- koła naukowe studentów MISH UAM (sekcja dialogu międzykulturowego)
- Samorząd MISH UAM
- Studenckie koło naukowe teatralologów UAM (chociaż to w sumie skutki grzechów młodości)
- Poznańskie Stowarzyszenie Inicjatyw Teatralnych (jw)
- Koło literatury romantycznej

5. Plany
w tym roku chciałbym po prostu zrealizować przeładowany plan studiów i mieć dobrą średnią, poudzielać się naukowo (koła, konferencje, referaty) oraz znaleźć trochę czasu na tzw własne zainteresowania. W przyszłym wyjechać na stypendium do Serbii i obronić magisterkę na filozofii.

Kontakt
t.ewertowski$gmail.com
a telefon mogę podać

Robię komputerowe notatki, choć na razie jedyne ciekawsze zbiory to opracowanie lektur z okresu romantyzmu oraz wybranych tekstów z poetyki i teorii literatury. Mogę przesłać

Toczoną od wielu miesięcy dyskusję o LO w Klimontowie chciałbym poprzeć rankingiem liceów naszego województwa z 2004 roku (stara siedziba – mury klasztorne), opracowanego wg opisanej poniżej metody. Być może zweryfikuje on wiele krzywdzących opinii nt „katastrofalnych” skutków przenosin i uświadomi dyskutującym w jakiej „kondycji” liceum zostało przejęte przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych.

Metoda:
Newsweek zwrócił się do ponad 100 uczelni (prywatnych i państwowych) z pytaniem, jakie licea ukończyli studenci I roku studiów dziennych. Wyniki ankiety porównano z liczbą absolwentów poszczególnych liceów w roku 2002/03. Jedynym więc i podstawowym kryterium w rankingu była skuteczność takiego kształcenia w danym liceum, żeby jak najwięcej jego maturzystów znalazło się na wyższych uczelniach.

1. I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach - 92,10%
2. LO w Zespole Szkół im. Oddziału Partyzanckiego AK Jędrusie" w Połańcu - 75,90%
3. III LO im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim - 75,81%
4. II LO w ZS im. Stanisława Staszica w Staszowie - 59,24%
5. II LO im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim - 59,23%
6. I LO im. KEN w Końskich - 54,62%
7. IV LO im. Hanki Sawickiej w ZSP nr 2 w Kielcach - 52,86%
8. VI LO im. Juliusza Słowackiego - 49,19%
9. I LO im. Tadeusza Kościuszki w Busku Zdroju - 47,45%
10. II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach - 45,68%
11. II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach - 45,57%
12. V LO im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach - 44,69%
13. I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu - 37,92%
14. LO im. ks. Kardynała S. Wyszyńskiego w Staszowie - 37,82%
15. II LO im. T. Kościuszki w Sandomierzu - 37,57%
16. LO w Zespole Szkół nr 2 w Chęcinach - 36,82%
17. LO im. Hugona Kołłątaja w Pińczowie - 36,58%
18. I LO im. J. Słowackiego w Skarżysku-Kamiennej - 36,01%
19. IV LO im. C.K. Norwida w Ostrowcu Świętokrzyskim - 36,00%
20. III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach - 35,36%
21. VII LO im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach - 34,26%
22. III LO im. K.K. Baczyńskiego w Starachowicach - 34,12%
23. LO im. Adolfa Wygasińskiego w ZS nr 3 w Chmielniku - 34,11%
24. LO w Zespole Szkół w Sędziszowie - 30,39%
25. LO nr 1 im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim - 27,90%
26. II LO im. Adama Mickiewicza w Skarżysku-Kamiennej - 27,77%
27. LO im. Bartosza Głowackiego w ZS nr 2 w Opatowie - 27,00%
28. LO w ZSO w Małogoszczy - 27,00%
29. LO im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie - 26,88%
30. X LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kielcach - 23,97%
31. LO w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Koprzywnicy - 23,23%
32. XI LO im. K.I. Gałczyńskiego w ZSO nr 14 w Kielcach - 22,72%
33. VIII LO im. Henryka Sienkiewicza w ZSO nr 15 w Kielcach - 22,50%
34. LO im. Józefa Szermentowskiego w Bodzentynie - 22,04%
35. I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach - 21,77%
36. III LO im. Stanisława Staszica w Skarżysku-Kamiennej - 17,18%
37. LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Kazimierzy Wielkiej - 17,17%
38. LO w Zespole Szkół Licealnych w Starachowicach - 17,10%
39. LO im. Stefana Żeromskiego w Chobrzanach - 15,58%
40. II LO w Końskich - 14,85%
41. LO im. Brunona Jasieńskiego w Klimontowie - 14,40%
42. LO w ZSP im. Stanisława Staszica w Stąporkowie - 3,33%

To nie pracownicy służby zdrowia są zagrożeniem dla przyszłości Polski. "Inni szatani są czynni, żeby zaszkodzić naszemu krajowi" - powiedział premier Jarosław Kaczyński.
KORNEL UJEJESKI
SKARGI JEREMIEGO

X. CHORAŁ

1

Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniéj,

Do Ciebie, Panie, bije ten głos,

Skarga to straszna, jęk to ostatni,

Od takich modłów bieleje włos.

My już bez skargi nie znamy śpiewu,

Wieniec cierniowy wrósł w naszą skroń,

Wiecznie, jak pomnik Twojego gniewu,

Sterczy ku Tobie błagalna dłoni

2

Ileż to razy Tyś nas nie smagali

A my, nie zmyci ze świeżych ran,

Znowu wołamy: "On się przebłagał,

Bo On nasz Ojciec, bo On nasz Pan!"

I znów powstajem w ufności szczersi,

A za Twą wolą zgniata nas wróg,

I śmiech nam rzuca, jak głaz na piersi:

"A gdzież ten Ojciec, a gdzież ten Bóg?"

3

I patrzym w niebo, czy z jego szczytu

Sto słońc nie spadnie wrogom na znak -

Cicho i cicho, pośród błękitu

Jak dawniej buja swobodny ptak.

Owóż w zwątpienia strasznej rozterce,

Nim naszą wiarę ocucim znów,

Bluźnią Ci usta, choć płacze serce;

Sądź nas po sercu, nie według słów!

4

O! Panie, Panie! ze zgrozą świata

Okropne dzieje przyniósł nam czas,

Syn zabił matkę, brat zabił brata,

Mnóstwo Kainów jest pośród nas.

Ależ, o Panie! oni niewinni,

Choć naszą przyszłość cofnęli wstecz,

Inni szatani byli tam czynni;

O! rękę karaj, nie ślepy miecz!

5

Patrz! my w nieszczęściu zawsze jednacy,

Na Twoje łono, do Twoich gwiazd,

Modlitwą płyniem jak senni ptacy,

Co lecą spocząć wśród własnych gniazd.

Osłoń nas, osłoń ojcowską dłonią,

Daj nam widzenie przyszłych Twych łask,

Niech kwiat męczeństwa uśpi nas wonią,

Niech nas męczeństwa otoczy blask.

6

I z archaniołem Twoim na czele

Pójdziemy potem na wielki bój,

I na drgającym szatana ciele

Zatkniemy sztandar zwycięski Twój!

Dla błędnych braci otworzym serca,

Winę ich zmyje wolności chrzest;

Wtenczas usłyszy podły bluźnierca

Naszą odpowiedź: "BÓG BYŁ I JEST!"Urodzony 12 września 1823 w Beremianach na Podolu w rodzinie szlacheckiej.Uczył się w domu, następnie od 1831 w Buczaczu u bazylianów, następnie we Lwowie. W tym okresie poznał Leszka Dunina Borkowskiego, Wincentego Pola, później Karola Szajnochę. W 1844 odwiedził Warszawę, gdzie poznał Kazimierza Władysława Wójcickiego, Paulinę Wilkońską, Łuszczewskich i Teofila Lenartowicza. Z Warszawy pojechał do Puław, następnie do Czarnolasu i Zwolenia, gdzie odwiedził grób Jana Kochanowskiego. Brał udział w pracach konspiracyjnych. w 1847 wyjechał - przez Niemcy i Belgię - do Paryża. W Brukseli poznał Joachima Lelewela, w Paryżu Adama Mickiewicza, Józefa Bohdana Zaleskiego, Fryderyka Chopina, Juliusza Słowackiego. W Paryżu uczęszczał na wykłady Mickiewicza w Sorbonie i College de France, wziął udział w rewolucji lutowej. W 1848 powrócił do kraju, osiadł w powiecie złoczowskim. Kilkakrotnie wyjeżdżał za granicę, w 1860 unikając nadzoru władz przebywał w Jassach. W powstaniu styczniowym nie wziął czynnego udziału, należał do tajnej organizacji rewolucyjnej; w 1863 za zbiorek pt. Do Moskali wytoczono mu proces sądowy. W roku 1868 wyjeżdżał do Szwajcarii, Belgii, Włoch i Niemiec. W latach 1877-1878 poseł do Rady Państwa w Wiedniu, występował kilkakrotnie przeciwko konserwatywnemu stronnictwu stańczyków. Zmarł 19 września 1897.

Twórczość Ujejskiego była kontynuacją tradycji poezji romantycznej; Pieśni Salomona (1846) były ogniwem mesjanistycznej martyrologii, znajdującym kontynuację w tomie Skargi Jeremiego (1847). Chorał ("Z dymem pożarów...) krążył w licznych odpisach, uzyskał opracowanie muzyczne na cztery głosy J.Nikorowicza, towarzyszenie fortepianu dodał K.Mikuli;w roku 1884 wydany został w opracowaniu malarskim J. Styki. Tomik Dla Moskali (1862), był wyrazem hołdu złożonego oficerom rosyjskim, popierającym walkę narodu polskiego; na odnotowanie zasługują także Tłumaczenia Szopena (wyd. 1866) będące próbą przełożenia muzyki na język poezji. Po roku 1863 powstają nieliczne utwory patriotyczne; Ujejski był także publicystą społecznym, odgrywającym znaczącą rolę na terenie Galicji.

Dr Marek Adamiec

chętnie odstąpie ksiązki takie jak:

HISTORIA

Notatki z lekcji – M. Ciejka tom I- Starożytność, Średniowiecze, tom II Dzieje Nowożytne Tom III 1815-1939 Tom IV 1939-1989.

Nowa era – Średniowiecze – M. Kamiński, G. Oańko R. Śniegnocki.

Operon – Podręcznik zakres rozszerzony kl. 2 – Czasy nowożytne – B. Bruda B. Halczak R. Józefiak A. Roszak M. Szymczak.

Operon – vademecum maturalne 2008 – R Antosik, E. Pustuła C. Tulin – Xerowane

Morpol – Historia dla kandydatów na studia prawnicze i humanistyczne – repetytorium – Marek Chamaj i Wojciech Sokół.

Historia dla Maturzysty PWN
Starożyrność –E. Wipszycka,
Średniowiecze – H. Manikowska,
Czasy nowożytne – A. Manikowski,
Wiek XIX – A.Radziwiłł,
Wiek XX – A. Radziwiłł.

WsiP – Czasy ludzie wydarzenia cz.4 Od roku 1939. Rok wydania 1985.

ewentualnie podręczniki z Gimnazjum
WsiP – Uźrudeł współczesności: Starożytność E. Wipszycka, Średniowiecze – M. Koczerska, Czasy nowożytne – K. Zielińska, Z. Kozłowska.

WIEDZA O SPOEŁCZEŃSTWIE

Operon – Podręcznik do klasy 1 i 2 (postawa + rozszerzenie)
Teksty źródłowe
Vademecum maturalne 2007.
PWN – Matura na 100% WoS – Tablice (zestawienia, podstawowe wiadomości schematy)

BIOLOGIA

Notatki z lekcji(wyd. Omega) – I. Żelazny, Tom I Bezkręgowce, Tom II Strunowce Tom III Cytologia/Histologia, Tom IV Anatomia i fizjologia człowieka cz.1 Tom V Anatomia i fizjologia człowieka cz. 2.

Omega – Testy maturalne z biologii, zadania ułożone działami. Tom I – Wybrane struktury anatomiczne, budowa narządów ich działanie, rozmnażanie i rozwój organizmów. Tom II – Genetyka, ekologia, ewolucjonizm, Metabolizm i fizjologia.

Opreon – Vademecum maturalne

Operon – Podręcznik do klasy 3 – zakres rozszerzony
Podręcznik do klas 1 (+ uzupełnione ćwiczenia) i 2 - zakres podstawowy

Operon - Zoologia – W. Lewiński

JĘZYK POLSKI.

PWN – Słowa i teksty – podręcznik do pracy w szkole i w domu. Klasa 1, 2 i 3.

Opracowania Greg – Romantyzm i XX-lecie międzywojenne.

Świat książki – Nowa matura – język polski przewodnik po epokach dwie części. Cz. 1 od antyku do romantyzmu cz. 2 od romantyzmu do współczesności. – Xerowane (polecam całkiem przyzwoite opracowanie)

Świat książki – Nowa matura – język polski – cz. 1 poezja interpretacje + cz. 2 epika i dramat interpretacje – Xerowane.

opracowania
Jarosław Maciejweski, „Kordian” Juliusza Słowackiego - Xero
Maria Cieśla-Korytowska, „Dziady” Adama Mickiewicza –Xero
Mitologia Jana Parandowskiego
Nad niemnem

MATEMATYKA
Krzysztof Pazdro -Zbiór zadań do klasy III

wszystkich zainteresowanych zapraszam
nr. 697248001
gg. 2194762 (odp tylko wieczorami)
e-mail. s.bullfinch@gmail.com

ROMANTYCZNE SOLILOQUIUM: RETORYKA W SAMUELU ZBOROWSKIM JULIUSZA SŁOWACKIEGO

1. "NIC NIE ROZWALAM - ALE WSZYSTKO NOWE BUDUJĘ"

W prowadzonym przez Słowackiego w latach 1847-1849 [Dzienniku], pośród nieuporządkowanych marginaliów, stylizowanych przypowieści, autografów wierszy, doniesień prasowych i rysunków diagramatycznych, odnajdziemy również szereg zapisków, które w sposób sylwiczny ujawniają główne pryncypia twórczości genezyjskiej. Poeta notuje:

    Język stworzyć narodowi jest to szatańska przysługa. Wkrótce z formy wydobyć się nie może, leniwieje duchem i łatwość tłumaczenia się bierze za obfitość myśli (X 639).

Jeśli uznać powyższy aforyzm za "nić logiczną" (X 289), która wyprowadzi zagubionego czytelnika z labiryntu retorycznych zawiłości w Samuelu Zborowskim, wówczas przyznać trzeba, że płaszczyzna elokucyjna (oraz inwencyjna) dramatu Słowackiego ujawnia paradoksalną dwoistość: przewidując niebezpieczeństwo wyświadczenia "szatańskiej przysługi", poeta wzbrania się bowiem przed wynajdywaniem zupełnie nowych środków wyrazu dla własnych koncepcji metafizycznych, zarazem jednak, poprzez rozmyślne unikanie "frazessów przyjętych" (XI 453), występuje przeciwko "lenistwu ducha" oraz procesowi zastygania języka w gotowej formie. Zespolenie wykładu myśli filozoficznej z wykorzystującym sztukę perswazji opracowaniem artystycznym, dokonujące się na kartach Samuela Zborowskiego, przybiera tedy ostateczną postać na skutek interferencji dwóch żywiołów: innowacyjnego (sprzeciw wobec ugruntowania starej formy) i konserwatywnego (obawa przed ufundowaniem nowej formy). Na czym polegać będzie próba pojednania tych antynomicznych tendencji?

Wydaje się, że Słowacki kształtuje w ostatnim okresie twórczości zadziwiający idiolekt retoryczny nie tyle w oparciu o powstały ex nihilo wzorzec, ile korzysta raczej z istniejących, zadomowionych w świadomości audytorium paradygmatów językowych (tradycjonalizm), które zostają wszakże poddane poetyckiej unifikacji i zyskują dzięki temu wyjątkowy kształt perswazyjny (nowatorstwo). Dlatego właśnie język pism genezyjskich stanowi, najogólniej rzecz ujmując, rezultat wzajemnego oddziaływania kilku niewspółmiernych porządków werbalnych. Czyż sam poeta, krytykując "mglistość mistyczną" (XII 198), "systemata filozofii" (X 297), "retoryczne szermierstwo" (X 285) i "wątłość dzieła" (XII 195), nie wskazał bezwiednie na możliwość rozpoznania odmiennych struktur słownych w obrębie jednolitego z pozoru dyskursu? W poszczególnych fragmentach Samuela Zborowskiego zetkniemy się przecież z połączeniem revelatio (doświadczenie epifaniczne), interpretatio (rozważania metafizyczne) oraz persuasio (działalność retoryczna). Dynamicznemu współistnieniu tych porządków nadaje poeta równie dynamiczną w zamierzeniu formę scriptum (twórczość literacka), ponawiając wielokrotnie moderację wcześniej przerwanych wypowiedzi (correctio) i pozostawiając rozliczne warianty tekstu.

Mówiąc krótko, "wiara widząca" (X 362), uzyskana przez Słowackiego na drodze objawienia (revelatio) i przełożona na kategorie abstrakcyjne, staje się podstawą "wiedzy duchowej" (X 367), która dąży do objaśnienia (interpretatio) rzeczywistości metodą rozumowań dedukcyjnych, mając zarazem na względzie akces odbiorców do treści przekazywanych (persuasio) przy udziale technik retorycznej argumentacji, a ponadto weryfikowanych (correctio) w materii językowej. Jak widać, poeta bezustannie eksploruje oraz integruje zasoby różnych typów werbalnej ekspresji. Aby zatem w pełni prześledzić perswazyjne oddziaływanie pism Słowackiego, należy wpierw ukazać odrębne właściwości zharmonizowanych zabiegów językowych, w wyniku których uobecniają się w dziełach genezyjskich nie tylko przeżycia mistyczne, refleksje teologiczne bądź praktyki krasomówcze, ale przede wszystkim poetyckie zmagania z "ograniczeniem formy i czasu" (X 370).

Co sądzicie o tym?

"Wolne Lektury" - pod taką nazwą kryje się biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi, które można całkowicie legalnie i za darmo przeglądać on-line, a także m.in. ściągnąć na twardy dysk komputera. W Bibliotece Narodowej odbyła się uroczysta inauguracja portalu www.wolnelektury.pl.

Często spotykamy się z dramatycznymi statystykami, z których wynika, że czytelnictwo w Polsce spada. Są to jednak dane niepełne, gdyż dotyczą tylko tradycyjnej formy czytelnictwa i tradycyjnej papierowej książki - mówiła podczas uroczystości Joanna Cicha z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tymczasem tylko wczoraj na portalu "Wolne Lektury" odnotowano ponad 20 tys. aktywnych wejść - zaznaczyła.

Projekt "Wolne Lektury" współtworzy społeczność nauczycielska i akademicka, która zawiązała się specjalnie w tym celu. Rzetelność umieszczanych na portalu tekstów gwarantuje Biblioteka Narodowa, która dostarcza teksty z najlepszych dostępnych wydań ze swoich zbiorów, opublikowanych w Cyfrowej Bibliotece Narodowej Polona.

Portal "Wolne lektury" to nie tylko teksty udostępniane portalowi przez Bibliotekę Narodową. Z myślą o młodych czytelnikach opatrzone są one m.in. przypisami, objaśnieniami i komentarzami - wyjaśnił dyrektor Biblioteki Tomasz Makowski. Autorami tych opracowań są nauczyciele oraz pracownicy naukowi z Instytutu Badań Literackich PAN i uniwersytetów.

Na portalu poszukiwany utwór można odnaleźć na wiele sposobów, m.in. poprzez nazwisko autora, epokę kiedy tworzył oraz rodzaj lub gatunek literacki do jakiego należy. Można także dotrzeć do określonych jego fragmentów ze względu na motywy jakie w nim występują.

Na przykład "Królową śniegu" Hansa Christiana Andersena można odnaleźć w kategoriach: Andersen, Romantyzm, Epika i Baśń. Jako najważniejsze motywy występujące w utworze wskazano: podróż, rośliny, miłość, zima, wiosna, woda. Uczeń zainteresowany, którymś z motywów w tym utworze może klikając w odpowiednie hasło znaleźć fragmenty innych utworów, w których też występuje ten motyw, np. przy "wiośnie" są to także: Pieśń II Jana Kochanowskiego (zaczynająca się od słów "Serce roście patrząc na te czasy") i dwa fragmenty "Doktora Piotra" Stefana Żeromskiego.

Na portalu dostępne są dopiero utwory kilkunastu autorów, m.in. Sofoklesa, Adama Asnyka, Aleksandra Fredry, Adama Mickiewicza, Jana Andrzeja Morsztyna, Artura Oppmana, Henryka Sienkiewicza i Juliusza Słowackiego. Koordynator projektu - Fundacja Nowoczesna Polska zapewnia, że systematycznie będą dodawane następne teksty z opracowaniami.

Projekt "Wolne Lektury" jest całkowicie niekomercyjny i realizowany pro publico bono. Honorowy patronat nad portalem sprawuje minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski. (js)

Źródło: PAP/Wp.pl